Bojmacaliev: Migrimi ilegal kërkon përgjigje evropiane, RMV është lider në rajon për këtë çështje

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.03.2024, 11:41

Në një intervistë për mediat serbe, zëvendësministri shtesë i Punëve të Brendshme Mitko Bojmacaliev, është pyetur për luftën kundër migracionit të paligjshëm në Maqedoninë e Veriut dhe për Marrëveshjen e nënshkruar mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe kryeministres italiane Giorgia Melony.

Bojmacaliev tha se migrimi është një proces dinamik dhe kompleks mbi të cilin është e vështirë të vendoset kontroll nëse nuk ka bashkëpunim të vendeve evropiane.

“Partneriteti dhe shkëmbimi i informacionit ndërmjet vendeve është thelbësor. Pas krizës së migracionit të vitit 2015, e cila u ndje në shkallë globale, mund të them se migrimi është në agjendën socio-politike të shumë vendeve. Maqedonia e Veriut është një vend tranzit. Emigrantët vijnë përmes vendeve fqinje, Bullgarisë dhe Greqisë. Po flasim për njerëz kryesisht nga kategoritë e cenueshme që kanë nevojë për mbrojtje ndërkombëtare”, shpjegoi Bojmacaliev. Në të njëjtën kohë, ai tha se nevojitet një përgjigje evropiane në drejtim të shtypjes së migracionit të paligjshëm.

“Nënshkrimi i marrëveshjes mes Edi Ramës dhe Giorgia Melonyt për akomodimin e emigrantëve nga Italia në Shqipëri është pjesë e përgjigjes së përbashkët europiane në luftën kundër migracionit të paligjshëm. Ai përfaqëson një hap të rëndësishëm drejt përballjes së krizës së migracionit në rajon në mënyrë të koordinuar dhe humane, dhe aq më tepër, tregon rëndësinë e bashkëpunimit dhe solidaritetit ndërkombëtar në përballjen me sfidat globale që lidhen me migracionin. Dhe janë përpjekjet tona si shtet dhe ministri që vazhdimisht forcojnë bashkëpunimin me vendet fqinje, përmirësojnë infrastrukturën dhe teknologjinë kufitare, si dhe forcojnë kapacitetet për menaxhimin e migracionit”, tha Bojmacaliev.

“Kemi pasur kapacitete të dobëta për ta luftuar këtë fenomen, por që nga viti 2015, pas një sërë masash dhe aktivitetesh, arritëm të bëhemi lider në luftën kundër migracionit në nivel rajonal. Këtu, nënshkrimi i Marrëveshjes me FRONTEX, Agjencinë Evropiane të Rojës Kufitare dhe Bregdetare, ishte me rëndësi të madhe për ne, si marrëveshje e parë ndërmjet BE-së dhe Maqedonisë së Veriut, e cila u nënshkrua në gjuhën maqedonase”, tha Bojmacaliev. Në të njëjtën kohë, ai ndau statistika në lidhje me rezultatet e Ministrisë së Punëve të Brendshme në fushën e parandalimit të migrimit të paligjshëm dhe kontrabandës së emigrantëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • 17-vjeçari nga Fieri
  I pari në listë është 17-vjeçari nga Fieri, futbollist, i cili pasi shënoi një gol me ekipn e moshave ne qytetin e tij, shkoi menjëherë jashtë fushe dhe përqafoi nënën. Këtë gjest e kemi parë shumë tek futbollistë me emër, por i riu nga Fieri, edhe pse nuk është në nivelin e atyre futbollistëve me emër, përqafimi për nënën ishte falenderimi për atë çfarë ajo ka sakrifikuar për të.
  Kasapi në Tiranë
  I dyti në listë është kasapi në Tiranë, i cili në dy raste, nga kamerat ka parë që klientëve të tij i binin paratë nga çanta në momentin kur bënin pagesë. Kur i gjente këto para, ai hapte kamerat dhe na kontaktonte ne për të gjetur klientin dhe për t’i kthyer paratë. Ky veprim ka rezultuar me sukses dy herë.
  I pastrehu nga Shkodra
  I pastrehu nga Shkodra, i cili pavarësisht gjendjes së tij, ka një dashuri dhe përkujdesje të veçantë për kafshët, sidomos për qenin e tij. JOQ ka publikuar një video kur ai kujdesej për qenin ndërkohë që binte shi. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
  Kim, i riu nga Kosova
  Kim, i riu nga Kosova, i cili bëri një paraqitje fantastike në American Idol. Mbi të gjitha ai këndoi edhe shqip duke përshëndetur nënën e tij, nga telefoni. Videoja e tij mori shumë komente pozitive dhe u bë shumë virale në botë duke frymëzuar edhe shumë talente të tjerë shqiptarë.
  Kledian Leka
  Kledian Leka, është i riu shqiptar, që u diplomua në fakultetin e Shkencave Kompjuterike në Universitetin e Parmës në Itali. Ky ishte rasti i parë që ndodhte në Itali dhe është një shqiptar. Klediani është kthyer në një frymëzim për shumë të rinj me aftësi të kufizuara, që të arsimohen dhe të ndjekin ëndrrat e tyre.
  Erion Veliaj
  Erion Veliaj, është në këtë listë, pasi pavarësisht vjedhjeve që i bën shqiptarëve ai është i padukshëm për SPAK dhe nuk arrestohet. Veliajt i janë arrestuar pothuajse të gjithë drejorët e tij, por vetëm ai ka rezultuar i ndershëm dhe i papërlyuer në vjedhje. Edhe kjo është një aftësi.
  Vajza në Lushnje
  E shtata në listë është vajza në Lushnje, e cila sapo pa që ndodhui një aksident ndaloi makinën dhe shkoi menjëherë për të parë gjendjen shëndetësore të shoferit. Aksidenti ishte i rëndë, por ajo nuk ngurroi që të shkonte drejt të aksidentuarit. Videoja ku ajo shfaqet duke vrapuar ka marrë sjhumë komente dhe shumë qytetarë kërkojnë që ajo të jetë në listën e kandidatëve për heroin e muajit.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu në Pogradec
  I pari në listë është i riu në Pogradec, i cili bën manovra të rrezikshme me makinë. Në një video të postuar në Tik-Tok ai shfaqet mbi makinë, e cila lëviz në rrugë pa shofer. Pamjet janë shpërndarë dhe në rrjetet sociale të JOQ, dhe pas kësaj ai është gjobitur. Ky i ri është një shembull i keq për çdokënd që sheh veprimet e tij.
  Dy adoleshentët
  Në listë janë edhe dy adoleshentët që vranë në mes të Fierit, 19-vjeçarin Grei Bihuci. Florian dhe Klaidi Muka qëlluan me thikë 19-vjeçarin, pasi ai ndërhyri për të shuar sherrin mes tyre dhe një personi tjetër.
  Delin Beqiri
  Delin Beqiri, shqiptari, i cili ka abuzuar seksualisht me vajzën e partneres së tij në Greqi. Beqiri, nga Bubullima e Lushnjes prej vitit 2014 abuzonte me thjeshtrën e tij, sot 25-vjeçare. Ka qënë kjo e fundit që ka bërë denoncimin për njerkun. Gjatë marrjes në pyetje, 25-vjeçarja ka deklaruar se kërcënohej nga Delin Beqiri përmes videove që ai kishte gjatë akteve.
  I moshuari nga Rrogozhina
  I katërti në listë është i moshuari nga Rrogozhina, i cili torturonte macen, duke e lidhur në litar dhe duke e goditur me shkop. Pasi u sigurua që ngordhi, ai futi në një qese dhe e hodhi në plehra.
  Visi i Pazarit
  Visi i Pazarit, është efektivi i forcave Operacionale, i cili në vend që të godiste grupet kriminale, bashkëpunonte me ta. Ai u arrestua, pasi bashkëpunonte me një grup që shpërndante kokainë në Tiranë dhe ishte informator për këtë grup.
  Bujar Çela
  Bujar Çela, deputeti socialist, i cili me dëshirën për t'u pasuruar, në biznesin e tij, nuk mori masa për sigurinë e punonjësve. Në vendin e punës u shkaktua një aksident me pasoja të rënda, ku humbën jetën babë e bir. Çështja për këtë ngjarje është në SPAK dhe deputeti akuzohet për disa vepra penale.
  Leta Koçi
  Leta Koçi është 42-vjeçarja nga Tapiza, e cila pas lindjes së një foshnje, e mori atë, e futi në një qese dhe e hodhi në lumë. Ajo u arrestua nga policia dhe ende nuk ka deklaruar se pse e ka bërë këtë veprim.
  Eglantina Zere
  Eglantina Zere, është drejtoresha "e përkëdhelur" e Erion Veliajt, e cila përveçse ka vjedhur paratë e shqiptarëve, sipas akuzave të SPAK, por u vinte gjoba edhe punonjësve në drejtorinë e Pastrim-Gjelbërimit. JOQ Albania publikoi edhe pamjet ku një punonjëse i ra të fikët pas takimit me të.
  Redi Molla dhe Mariglen Qato
  Redi Molla dhe Mariglen Qato, dy drejtorët, ortakë në kompaninë "5D", e cila fitonte tendera pafund nga drejtoritë e Bashkisë Tiranë. Dy drejtorët biznesmenë, u jepnin tendera kompanisë së tyre, të cilën ia kishin lënë në pronësi personave të tjerë.
  Deborah Keçi
  Deborah Keçi, është drejtoresha "showbizz" e Erion Veliajt, e cila, sipas SPAK ka dhënë tendera për drejtorët biznesmenë, duke përfituar edhe vetë. Ajo ishte drejtoreshë e "Klubit sportiv Tirana". Deborah reklamonte jetën e luksit në rrjetet sociale dhe paratë duket që i ka pasur të shqiptarëve.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit