Gjykata kthen në punë gruan e heroit Ilaz Kodra që e largoi nga puna Qeveria Kurti

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 06.03.2024, 16:33

Gjykata Themelore në Mitrovicë ka marrë vendim në favor të Kimete Kodrës, gruas së heroit, Ilaz Kodra, për rikthim në punë në Postën e Kosovës.

Kësisoj, është vërtetuar se menaxhmenti i Postës ka kryer shkelje të kontratës së punës, njëkohësisht është vërtetuar pafajësia e zonjës Kimete.

Në vendimin e nxjerrë më datë 27 shkurt, Posta e Kosovës detyrohet që Kimete Kodrës t’ia kompensojë diferencën në pagat të papaguara prej ditës së largimit të përkohshëm deri në kthimin e saj në vendin dhe pozitën e njëjtë të punës.

Po ashtu, në bazë të vendimit të gjykatës që ka siguruar Paparaci, Posta detyrohet Kimete Kodrës t’ia paguajë shumën prej 7 mijë euro “në emër të dëmit jo material për dhimbje shpirtërore”.

“Gjithashtu është vërtetuar se vendimi i Postës për shqiptimin e masava disiplinore ishte në kundërshtim të plotë sipas ligjit të punës, rregulloret e brendshme e të paditurës, kontratën e punës, dhe me performancën e kënaqshme të paditëses për arsyese paditësja edhe në datën e pretenduar me vendimin e kundërligjshëm ka përmbushur detyrat dhe përgjegjësitë e saj ashtu që asnjëherë nuk ka qenë e përfshirë në keqpërdorimin e mjeteve financiare të Jute Credites”.

“Po ashtu është vërtetuar se nuk qëndron as pretendimi i të paditurës së paditësja ka qenë përgjegjëse për rastin e Veli Malës pasi që gjatë shqyrtimit gjyqësor e paditura nuk kishte ofruar asnjë provë se i njëjti kishte fshehur apo ishte shpallur përgjegjës nga komisioni disiplinor i të paditurës”, thuhet ndër të tjera në vendim.

Kodra deri kur u suspendua nga Bordi i emëruar nga Qeveria Kurti, kryente funksionin e Koordinatores të Zyrave të Postës në Skënderaj.

Në deklarata për media, ajo kishte thënë se suspendimi i saj ishte krejtësisht joligjor. Sipas saj, bordi aktual, ishte i ndikuar komplet nga qeveria Kurti, ashtu siç thotë se kanë qenë të ndikuara nga politika, edhe bordet e mëparshme.

Kodra ka sqaruar se një zyrtar i Postës në Skënderaj, kishte marrë një sasi të hollash, duke mos i deponuar në bankë siç e parashihte ligji, por i kishte marrë për vete.

“Në atë kohë nuk pata qenë në punë, sepse më 5 tetor 2018 ka qenë rivarrimi i Ilazit. Gjatë inspektimeve është vërejtur se ka pasur një parregullsi qysh nga viti 2018. Një zyrtar financiar bashkë me zyrën në Prishtinë, thuhej se kanë bashkëpunuar. Ky zyrtar që ka pasur autorizim i ka tërheqë disa mjete kinse për t’i dërguar në një bankë në Mitrovicë. Ai kish pasë ardhë i ka marë paret, arkëtari që ka qenë në detyrë zyrtare e ka përgatitë këtë proces, edhe pastaj paratë e Postës nuk janë deponuar në bankë. Për 4 vjet me radhë kemi pasur inspektime, kush e fshehi këtë rast? As nuk kam qenë në dijeni, të gjitha këto janë bërë fshehur. Me pas dashtë privilegje, kryeshefe isha bë”, kishte rrëfyer Kimete Kodra.

Ajo po ashtu ishte shprehur e bindur se kryeministri Kurti kishte qenë i njoftuar për rastin e saj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • 17-vjeçari nga Fieri
  I pari në listë është 17-vjeçari nga Fieri, futbollist, i cili pasi shënoi një gol me ekipn e moshave ne qytetin e tij, shkoi menjëherë jashtë fushe dhe përqafoi nënën. Këtë gjest e kemi parë shumë tek futbollistë me emër, por i riu nga Fieri, edhe pse nuk është në nivelin e atyre futbollistëve me emër, përqafimi për nënën ishte falenderimi për atë çfarë ajo ka sakrifikuar për të.
  Kasapi në Tiranë
  I dyti në listë është kasapi në Tiranë, i cili në dy raste, nga kamerat ka parë që klientëve të tij i binin paratë nga çanta në momentin kur bënin pagesë. Kur i gjente këto para, ai hapte kamerat dhe na kontaktonte ne për të gjetur klientin dhe për t’i kthyer paratë. Ky veprim ka rezultuar me sukses dy herë.
  I pastrehu nga Shkodra
  I pastrehu nga Shkodra, i cili pavarësisht gjendjes së tij, ka një dashuri dhe përkujdesje të veçantë për kafshët, sidomos për qenin e tij. JOQ ka publikuar një video kur ai kujdesej për qenin ndërkohë që binte shi. Videoja ka marrë shumë komente pozitive.
  Kim, i riu nga Kosova
  Kim, i riu nga Kosova, i cili bëri një paraqitje fantastike në American Idol. Mbi të gjitha ai këndoi edhe shqip duke përshëndetur nënën e tij, nga telefoni. Videoja e tij mori shumë komente pozitive dhe u bë shumë virale në botë duke frymëzuar edhe shumë talente të tjerë shqiptarë.
  Kledian Leka
  Kledian Leka, është i riu shqiptar, që u diplomua në fakultetin e Shkencave Kompjuterike në Universitetin e Parmës në Itali. Ky ishte rasti i parë që ndodhte në Itali dhe është një shqiptar. Klediani është kthyer në një frymëzim për shumë të rinj me aftësi të kufizuara, që të arsimohen dhe të ndjekin ëndrrat e tyre.
  Erion Veliaj
  Erion Veliaj, është në këtë listë, pasi pavarësisht vjedhjeve që i bën shqiptarëve ai është i padukshëm për SPAK dhe nuk arrestohet. Veliajt i janë arrestuar pothuajse të gjithë drejorët e tij, por vetëm ai ka rezultuar i ndershëm dhe i papërlyuer në vjedhje. Edhe kjo është një aftësi.
  Vajza në Lushnje
  E shtata në listë është vajza në Lushnje, e cila sapo pa që ndodhui një aksident ndaloi makinën dhe shkoi menjëherë për të parë gjendjen shëndetësore të shoferit. Aksidenti ishte i rëndë, por ajo nuk ngurroi që të shkonte drejt të aksidentuarit. Videoja ku ajo shfaqet duke vrapuar ka marrë sjhumë komente dhe shumë qytetarë kërkojnë që ajo të jetë në listën e kandidatëve për heroin e muajit.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu në Pogradec
  I pari në listë është i riu në Pogradec, i cili bën manovra të rrezikshme me makinë. Në një video të postuar në Tik-Tok ai shfaqet mbi makinë, e cila lëviz në rrugë pa shofer. Pamjet janë shpërndarë dhe në rrjetet sociale të JOQ, dhe pas kësaj ai është gjobitur. Ky i ri është një shembull i keq për çdokënd që sheh veprimet e tij.
  Dy adoleshentët
  Në listë janë edhe dy adoleshentët që vranë në mes të Fierit, 19-vjeçarin Grei Bihuci. Florian dhe Klaidi Muka qëlluan me thikë 19-vjeçarin, pasi ai ndërhyri për të shuar sherrin mes tyre dhe një personi tjetër.
  Delin Beqiri
  Delin Beqiri, shqiptari, i cili ka abuzuar seksualisht me vajzën e partneres së tij në Greqi. Beqiri, nga Bubullima e Lushnjes prej vitit 2014 abuzonte me thjeshtrën e tij, sot 25-vjeçare. Ka qënë kjo e fundit që ka bërë denoncimin për njerkun. Gjatë marrjes në pyetje, 25-vjeçarja ka deklaruar se kërcënohej nga Delin Beqiri përmes videove që ai kishte gjatë akteve.
  I moshuari nga Rrogozhina
  I katërti në listë është i moshuari nga Rrogozhina, i cili torturonte macen, duke e lidhur në litar dhe duke e goditur me shkop. Pasi u sigurua që ngordhi, ai futi në një qese dhe e hodhi në plehra.
  Visi i Pazarit
  Visi i Pazarit, është efektivi i forcave Operacionale, i cili në vend që të godiste grupet kriminale, bashkëpunonte me ta. Ai u arrestua, pasi bashkëpunonte me një grup që shpërndante kokainë në Tiranë dhe ishte informator për këtë grup.
  Bujar Çela
  Bujar Çela, deputeti socialist, i cili me dëshirën për t'u pasuruar, në biznesin e tij, nuk mori masa për sigurinë e punonjësve. Në vendin e punës u shkaktua një aksident me pasoja të rënda, ku humbën jetën babë e bir. Çështja për këtë ngjarje është në SPAK dhe deputeti akuzohet për disa vepra penale.
  Leta Koçi
  Leta Koçi është 42-vjeçarja nga Tapiza, e cila pas lindjes së një foshnje, e mori atë, e futi në një qese dhe e hodhi në lumë. Ajo u arrestua nga policia dhe ende nuk ka deklaruar se pse e ka bërë këtë veprim.
  Eglantina Zere
  Eglantina Zere, është drejtoresha "e përkëdhelur" e Erion Veliajt, e cila përveçse ka vjedhur paratë e shqiptarëve, sipas akuzave të SPAK, por u vinte gjoba edhe punonjësve në drejtorinë e Pastrim-Gjelbërimit. JOQ Albania publikoi edhe pamjet ku një punonjëse i ra të fikët pas takimit me të.
  Redi Molla dhe Mariglen Qato
  Redi Molla dhe Mariglen Qato, dy drejtorët, ortakë në kompaninë "5D", e cila fitonte tendera pafund nga drejtoritë e Bashkisë Tiranë. Dy drejtorët biznesmenë, u jepnin tendera kompanisë së tyre, të cilën ia kishin lënë në pronësi personave të tjerë.
  Deborah Keçi
  Deborah Keçi, është drejtoresha "showbizz" e Erion Veliajt, e cila, sipas SPAK ka dhënë tendera për drejtorët biznesmenë, duke përfituar edhe vetë. Ajo ishte drejtoreshë e "Klubit sportiv Tirana". Deborah reklamonte jetën e luksit në rrjetet sociale dhe paratë duket që i ka pasur të shqiptarëve.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit