Mehmedoviq: Të shtohen kontrollet në çerdhe, të shikohet nëse pranohen fëmijë të pavaksinuar

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.03.2024, 19:44

Për shkak të situatës me kollën e keqe, Komisioni për Sëmundjet Infektive miratoi rekomandime të reja që do të vlejnë për të gjithë territorin e Maqedonisë së Veriut.

“Në Maqedoni sot kemi gjithsej 123 të sëmurë me pertusis, prej të cilëve 109 janë në qytetin e Shkupit. Është konfirmuar arsyetimi i epidemisë së shpallur në Shkup. Nuk mund të themi se situata po ndizet në nivel kombëtar, gjë që është e mirë.

Stacionet e vaksinimit punojnë me dy turne dhe janë aplikuar 22.395 doza vaksinash. Vaksinimi po shkon mirë dhe do të vazhdojë me të njëjtin ritëm. Rekomandojmë që Inspektorati Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor të forcojë mbikëqyrjen inspektuese në territorin e Qytetit të Shkupit për të marrë një pasqyrë më reale nëse respektohet rekomandimi i Komisionit, pranohen apo jo fëmijët e pavaksinuar në çerdhe.

Komisioni i Sëmundjeve Infektive rekomandoi që të mundësohet testimi për kollën e mirë në të gjithë territorin e vendit, deri më tani nuk ka pasur një mundësi të tillë.

Rekomandimi i radhës është që të dhënat digjitale të vaksinimit të jenë të detyrueshme në mënyrë që të kemi një pasqyrë reale dhe më të mirë të të dhënave për fëmijët që janë të vaksinuar”, theksoi zëdhënësi i KSI-së, Zllate Mehmedoviq.

Mehmedoviq tha se nga data 15 mars priten edhe vaksinimi i të rriturve kundër kollës së keqe.

Ai përsëriti se pikat e vaksinimit në Shkup ku ka epidemi punojnë në dy turne, vaksinimi po shkon mirë dhe po vazhdon me të njëjtin ritëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit