Frankfurti, qyteti i parë gjerman që dekorohet për Ramazan

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.03.2024, 14:44

Këtë vit, Frankfurt u bë qyteti i parë në Gjermani që dekoroi rrugët e tij për Ramazan, pas një kërkese të të Gjelbërve , Partisë Social Demokratike (SPD) dhe ministrisë së shtetit për diversitetin dhe luftën kundër diskriminimit.

Në peticionin e tyre thuhet:

“Duke dekoruar rrugët gjatë Ramazanit, qyteti i Frankfurtit dërgon një mesazh të rëndësishëm për jetën myslimane, duke shprehur vlerësimin për njerëzit e besimit mysliman që jetojnë në këtë qytet”.

Kryetarja qytetit, Narkes Eskandari-Greenberg, tha nga ana e saj se “dritat janë dritat e unitetit, kundër rezervave, kundër diskriminimit, kundër racizmit anti-mysliman dhe kundër antisemitizmit”.

100,000-150,000 muslimanë jetojnë në qytet dhe përbëjnë rreth 15% të popullsisë së përgjithshme. Model për vendimin ka qenë Londra, e cila është dekoruar për herë të parë për Ramazanin e vitit 2023. Në Frankfurt, dritat e Ramazanit do të ndizen më 10 mars në të gjithë zonën e këmbësorëve të qytetit dhe kostoja e tyre do të variojë nga 50,000 dhe 100 mijë euro.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit