Shqiptari i dënuar për vrasje, trafikant droge në burgun grek, nënë e bijë sillnin mallin me çanta

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.03.2024, 10:36

Olti Dulçe, shqiptari i akuzuar për pjesëmarrjen në vrasjen e avokatit Michalis Zafeiropoulos, tentativën ndaj avokatit Giorgos Antonopoulos dhe “masakrën e Mikrolimanos” në vitin 2014, është kreu i bandës që trafikonte lëndë narkotike në burgun e Trikallës.

41-vjeçari shqiptar me ndihmën e gjashtë bashkëpunëtorëve të tij të arrestuar nga efektivët e NënDrejtorisë së Sigurisë Trikala, ka arritur që nga fillimi i vitit 2023 të fusë drogë në burgje gjithsej pesë herë, pa u vënë fare.

Një 44-vjeçar i burgosur në burgjet e Trikallës kishte marrë përsipër futjen e drogës nëpërmjet të afërmve të tij. Sasitë e heroinës e kishin destinacionin përfundimtar qelinë e 41-vjeçarit Olti, i cili ishte përgjegjës për trafikimin te të burgosurit e tjerë.

Oficerët e sigurisë arrestuan nënën dhe motrën e 44-vjeçarit, të cilat ishin anëtaret e bandës që siguronin dorgën dhe më pas e çonin në burgje. Ato e vendosnin drogën në çanta të posaçme që të mos zbuloheshin gjatë kontrollit nga punonjësit e burgut. Tek dy femrat dhe dy anëtarët e tjerë të arrestuar u gjetën dhe u konfiskuan sasi kanabisi, ndërsa në dy qelitë e dy anëtarëve të burgosur policia gjeti 8 pako najloni me 33.6 gram heroinë dhe pesë thasë që përdoreshin për transportin e drogës. Në të njëjtën kohë u gjetën pesë thika të improvizuara dhe një celular.

Sipas policisë, llogaritet që grupi të ketë fituar rreth 50 mijë euro nga tregtia e drogës.

Olti Dulçe, me precedentë në Shqipëri, u arrestua në 31 gusht 2016 në pikën e kalimit kufitar Gueshevo në Bullgari dhe më pas u ekstradua në Greqi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit