Shkencëtarët më në fund zbulojnë nëse pula apo veza erdhi e para

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 04.03.2024, 22:40

Është një pyetje e zakonshme: çfarë erdhi e para, pula apo veza? Ju mund ta keni ngritur pyetjen, duke menduar se është një enigmë pa përgjigje të vërtetë. Por një shkencëtar ka zbuluar se po, në të vërtetë ka një përgjigje për këtë pyetje të vjetër – dhe është goxha përfundimtare.

"Veza patjetër erdhi e para," shkroi Luis Villazon, një edukator i shkencës dhe teknologjisë i cili u trajnua si zoolog, në revistën BBC Science Focus. Kjo për shkak se vezët janë shumë më të vjetra se pulat, shpjegoi ai. “Dinozaurët bënin vezë, peshqit që u zvarritën për herë të parë nga deti bënë vezë dhe përbindëshat e çuditshëm të artikuluar që notonin në detet e ngrohta të cekëta të periudhës Kambriane 500 milionë vjet më parë gjithashtu bënë vezë”.

Sipas New Scientist, vezët evoluan më shumë se një miliard vjet më parë, ndërsa pulat nuk kanë ekzistuar për aq kohë – vetëm 10,000 vjet. Pra, kjo e vendos atë në shtrat – ndoshta një pyetje më e mirë do të ishte diçka e tillë: çfarë erdhi e para, pula apo veza e pulës?

Sipas Villazon, kjo varet nga mënyra se si e përcaktoni vezën e një pule – një vezë e bërë nga një pulë, ose një vezë nga e cila del një pulë. “Në një moment të historisë evolucionare, kur nuk kishte pula, dy zogj që ishin thuajse por jo mjaft pula u çiftëzuan dhe hodhën një vezë që u çelë në pulën e parë”, shkroi ai në BBC Science Focus.

Pra, pula e parë në ekzistencë ishte rezultat i çiftëzimit të dy pulave pothuajse – me gjasë shpendi i kuq i xhunglës, i cili është vendas në vendet e Azisë Juglindore. "Nëse jeni të përgatitur ta quani atë vezë vezë pule, atëherë veza erdhi e para. Përndryshe, pula erdhi e para dhe veza e pulës së parë duhej të priste derisa pula e parë ta lëshonte atë," shtoi Villazon. Pra, ja ku e keni – pyetja e përjetshme është sqaruar disi, por në thelb është ende një çështje opinioni. Ashtu si nëse gota është gjysmë e mbushur apo gjysmë bosh, kjo varet nga këndvështrimi juaj.

.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit