Pasagjerja lind fëmijën në ajër, piloti e ndihmon

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 04.03.2024, 22:23

Piloti i avionit, Jakarin Sararnrakskul, u bë hero për pasagjerët e fluturimit nga Taipei në Bangkok kur ndihmoi në lindjen e një foshnje në ajër. Ngjarja e pazakontë ndodhi ndërsa avioni i kompanisë VietJet Airlines po nisej nga Tajvani për në Tajlandë. Kur u informua se një pasagjere po lindte në një nga tualetet e avionit, Sararnrakskul doli nga kabina për të ndihmuar. Me eksperiencën e tij 18-vjeçare në drejtimin e avionëve dhe si baba i një fëmije, ai mori rolin e obstetrit dhe ndihmoi në ardhjen në jetë të foshnjës.

Edhe pse kjo ishte hera e parë që ai ndihmonte në lindjen e një fëmije në ajër, Sararnrakskul tregoi përkushtim dhe profesionalizëm të jashtëzakonshëm. Pas lindjes së foshnjës, mjekët ishin në pritje në aeroportin e Bangkokut për t'u siguruar që nëna dhe fëmija të kishin ndihmën e duhur. Në këtë akt të pazakontë të humanizmit në lartësi, piloti u bë shembull i qartë i përkushtimit ndaj të tjerëve dhe tregoi çfarë mund të bëhet kur njerëzit bien në nevojë.

Piloti Jakarin Sararnrakskul u nderua nga pasagjerët dhe stafi i avionit për veprimtarinë e tij të jashtëzakonshme. Kjo ngjarje e paharrueshme thekson rëndësinë e përgatitjes së ekipit të avionit për situata të paparashikueshme dhe përvojën që ata kanë në menaxhimin e emergjencave. Në kohë kur siguria dhe kujdesi ndaj pasagjerëve janë thelbësore në industrinë ajrore, veprimet e tilla shërbejnë si shembuj frymëzimi për të gjithë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit