Hygerta do dërgohet në poligon, dy eksperimente për zbardhjen e vrasjes së Pëllumb Metës

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02.03.2024, 14:00

Hysen, Hygerta dhe Amarildo Meta ndodhen në burg pasi akuzohen për vrasjen e babait të tyre, Pëllumb Meta.

Por autorësia e kësaj ngjarje është ende e paqartë pasi në fillim ishte Hygerta ajo që e mori përsipër krimin, pastaj vëllai i saj i madh dhe në gjykatë sërish vajza.

Për të zbuluar vërtetësinë e fjalëve të saj Policia e Durrësit ka vendosur të kryejë dy eksperimente hetimore, për të hedhur dritë mbi mekanizmin dhe autorësinë e vrasjes së Pëllumb Metës.

Policia ka vendosur të dërgojë vajzën 19-vjeçare në një poligon dhe aty do t’i jepet një armë e të njëjtit kalibër me të cilën u krye vrasja. Ajo duhet t’iu dëshmojë hetuesve, sesi e përdori armën dhe ekzekutoi babain. Në këtë mënyrë, hetuesit do të mund të binden nëse ajo është e aftë të përdorë armë zjarri dhe të qëllojë 4 plumba.

Eksperimenti i dytë lidhet me hapjen e gropës, ku u gjet trupi i pajetë i babait të 4 fëmijëve.

Ndërkohë motivi i vrasjes mbetet ende i paqartë pasi ka dyshime se fëmijët mund të jenë shtyrë nga nëna e tyre Blerina për të kryer vrasjen.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit