Shpërthimi tragjik në Lushnjë/ Qytetari: Biznesi ishte në shkelje të ligjit!

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 01.03.2024, 23:40

Një shpërthim i fortë është regjistruar mesditën e kësaj të premte në Lushnje. Një vinç, i cili po punonte për ngritjen e një kapanoni ka prekur kabullin e tensionit të lartë. Si pasojë e kësaj ka ndodhur një shpërthim i fortë, që ka lënë të vdekur një person, Roland Verçanin dhe ka plagosur tetë persona të tjerë, mes tyre edhe deputetin e Lushnjes, Bujar Çela.

Lidhur me këtë ngjarje të rëndë një qytetar për JOQ Albania thekson se në bazë të legjislacionit nuk lejohet ndërtimi pranë kabinave dhe shtyllave të tensionit të lartë Lushnjë. Ai ngre pikëpyetje lidhur me aprovimin e lejes së ndërtimit nga drejtuesja e Urbanistikës në Lushnjë. Sipas tij, kjo ngjarje e rëndë duuhet të jetë subjekt i një hetim penal dhecivil për shefen e urbanistikës Lushnjë dhe gjithashtu edhe për drejtorin e IKMT-së në qytetin përkatës.

Qytetari shkruan:

Mirmbrema JOQ! Po ju shkruaj per rastin e Lushnjes e cila la te vdekur 2 persona dhe disa persona te plagosur. Me ligj asnje biznes ose individ nuk mundet te ndertoj prane kabinave dhe shtyllave te tensionit te lart elektrik. Si ka mundesi qe shefja e Urbanistikes Lushnje M.H ka miratuar kete leje ndertimore. A nuk duhet te nisi nje hetim penal dhe civil per shefen e urbanistikes M.H dhe drejtorin e IKMT Lushnje R.K te cilet kane lejuar ndertimin e ketij kapanoni ngjitur me shtyllen e tensionit te larte dhe disa ndertimeve te tjera qe kane lejuar te ndertohen ne Lushnje duke shkelur rregullat e ndertimit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit