Kryeminstri Kurti sqaron pse nuk shkoi në Samitin e mbajtur në Tiranë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 01.03.2024, 09:29

Gjatë ditëve të kaluara është mbajtur një Samit për Ukrainën në Tiranë, ku Kosova u përfaqësua nga Presidentja e vendit, Vjosa Osmani. Përndryshe, kryeministri Kurti nuk kishte marrë pjesë dhe ndërkohë ka sqaruar pse.

Kryeministri Albin Kurti ka shkruar se përgatitjet dhe dakordimi për vizitën në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë ishin bërë në vitin e kaluar dhe për këtë arsye e kishte të pamundur të merrte pjesë në takimin e radhës të liderëve të Ballkanit Perëndimor Gjashtë (BP6), në Tiranë.

Megjithëkëtë, ai ka shtuar se në konferencën djeshme në Tiranë me titull “Plani i Rritjes dhe Konvergjenca”, ishte pjesëmarrës virtualisht përmes një videomesazhi, ku theksoi mbështetjen dhe solidaritetin e Republikës së Kosovës me Ukrainën dhe popullin e saj.

Kurti ka shkruar në Facebook se në këtë paraqitje po ashtu ka folur edhe për bashkëpunimin dhe integrimin Rajonal përmes Procesit të Berlinit bazuar në rregullat dhe vlerat e BE-së; përkrahjen dhe përkushtimin për Planin e Rritjes të Bashkimit Evropian që mundëson lidhjen graduale me Tregun Unik të BE-së; përkushtimin në reforma dhe pritjet për samitin e radhës të Procesit të Berlinit dhe Planin e Ri të Veprimit të Tregut të Përbashkët Rajonal (TPR).

Përndryshe, sipas një njoftimi të Qeverisë, Kurti ka udhëtuar nga Mbretëria e Bashkuar për në Dublin të Irlandës.

Në kryeqytetin e Irlandës, kryeministri Kurti do të pritet dhe takohet me Kryeministrin e Irlandës, Leo Varadkar.

Gjatë qëndrimit atje, kryeministri Kurti po ashtu do të zhvillojë edhe disa takime tjera zyrtare dhe do të mbajë takimin e tij të parë me mërgatën e Kosovës në Irlandë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit