5+ vite burg nëse identifikoheni si LGBTQ+ në Ganë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 29.02.2024, 22:48

Ligji në Ganë penalizon krijimin ose mbështetjen e grupeve LGBTQ+ me deri në pesë vjet burg, mes rritjes së ndjenjës anti-LGBTQ+, në pritje të miratimit presidencial, ngritjen e shqetësimeve për shkeljet e të drejtave dhe sulmet e synuara, dhe propozimin deri në dhjetë vjet burgim për mbrojtjen e të drejtave LGBTQ+ të miturit dhe promovimi i raportimit publik të individëve LGBTQ+.

Legjislacioni parashikon një maksimum prej pesë vjet burgim për themelimin ose miratimin e shoqatave LGBTQ+. Pavarësisht përpjekjeve për të zëvendësuar kohën e burgimit me shërbimin në komunitet ose këshillimin, ligjvënësit kundërshtuan me forcë masa të tilla. Kjo nënvizon një ndjenjë në rritje anti-LGBTQ+ që mbizotëron në Gana, një komb tradicionalisht konservator në Afrikën Perëndimore.

I miratuar nga fraksionet kryesore politike të Ganës, ligji pret miratimin presidencial, në varësi të mbështetjes së gjerë publike. Homoseksualiteti tashmë është i jashtëligjshëm në Ganë, me një dënim me tre vjet burg

Amnesty International denoncoi së fundmi legjislacionin, duke pohuar shkeljen e tij mbi të drejtat dhe liritë themelore të individëve LGBTQ+. Aktivistët shprehin shqetësimin për dhunën e mundshme të synuar dhe nevojën që pason për t'u fshehur.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit