Bitcoin tejkalon vlerën e 60,000 $ për herë të parë që nga nëntori ’21

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.02.2024, 15:50

Çmimi i bitcoin (BTC) ka arritur mbi 60,000 dollarë gjatë orëve të para të mëngjesit të ditës së sotme në SHBA, duke shënuar vlerën më të lartë që nga nëntori 2021.

Rritja e kësaj jave duket se është nxitur nga produktet e reja të tregtuara të shkëmbimit të Bitcoin në SHBA dhe rritja e çmimeve prej 42% në shkurt.

Sot bitcoin u rrit me 6% duke arritur vlerën 60,131 dollarë, më e larta që nga nëntori 2021, kur bitcoin arriti një rekord prej 68,982.20 dollarësh.

Vlera e të gjithë bitcoin-it në qarkullim ka kaluar 2 trilion dollarë këtë muaj për herë të parë në dy vjet, sipas platformës së kriptove CoinGecko, ndërsa çmimi i vetë tokenit është dyfishuar në vetëm katër muaj. Fondet më të mëdha të shkëmbimit të bitcoin-it (ETF) kanë parë një rritje të caktuar të interesit këtë javë. Tre më të njohurit, të drejtuar nga Grayscale, Fidelity dhe BlackRock (IBIT.O), kanë parë rritje të vëllimeve të tregtimit.

Analistët thonë se kërkesa e vazhdueshme për ETF-të e bitcoin, optimizmi se një produkt eter do të dalë në treg këtë vit dhe parashikimi i përgjysmimit të shpërblimit të ardhshëm të bllokut të bitcoin që pritet në prill janë të gjitha duke kontribuar në rritjen e vlerave të kriptove.

Ether ( ETH ) është gjithashtu në rritje, duke lëvizur rreth 3,300 dollarë pasi kapërceu nivelin e 3,000 dollarëve javën e kaluar për herë të parë në pothuajse dy vjet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit