“Familjet shqiptare kanë dalë nga binarët”

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 27.02.2024, 22:43

Sociologu Gëzim Tushe shpreh shqetësimin e tij për rritjen e kriminalitetit në familjet shqiptare, duke e lidhur këtë fenomen me një ndryshim në strukturën dhe dinamikën e tyre. Ai veçon rastin e vrasjes së Pëllumb Metës në Durrës nga anëtarët e tij të familjes si një shembull të kësaj problematike.

Megjithatë, ai thekson se është e rëndësishme të pritet për përfundimin e hetimeve përpara se të bëhen përfundime të menjëhershme. Tushe gjithashtu argumenton se faktorët që kontribuojnë në rritjen e kriminalitetit në familjet shqiptare kanë të bëjnë me kontekstin kulturor, dhe ndërkohë që pranon se konfliktet dhe krime ka edhe në familjet perëndimore, ai thekson nevojën për një reagim të ndërgjegjshëm dhe të përgjegjshëm nga media dhe shoqëria në përgjithësi.

Në fund, ai shpreh bindjen se edhe nëse ka pasur tensione apo konflikte në familje, krimi nuk duhet të lejohet të ndodhë.

Në shoqërinë shqiptare, sot për fat të keq, për turp të shoqërisë sonë, familja shqiptare ka dalë nga binarët. Është bërë problematike. Nuk them se në familjen perëndimore nuk ka konflikte dhe krime. Rasti i dhunës në këtë familje është vërtet i komplikuar. Do pak kujdes në pjesën e kësaj dialektikës së krimit, sepse nuk është e qartë, është pjesë e hetimit. Ky rast është vazhdim i rasteve të tjera. Arsyet pse po zgjerohet kriminaliteti në familjen shqiptare, ka të bëjë me kornizën kulturore. Unë mendoj se duhet të kemi një reagim të prerë dhe mediatik. Edhe nëse babai ka qenë i ashpër apo i dhunshëm, krimi nuk duhet të kishte ndodhur”

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit