Eksperti grek: Një tërmet i madh pritet të godasë Stambollin, shenja paralajmëruese edhe për cunami

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.02.2024, 08:40

Autoritetet në Turqi jetojnë prej muajsh nën kërcënimin e një tërmeti të madh në Stamboll, i cili mund të pasohet nga një cunami.

Në këtë kontekst, prej disa muajsh në disa pjesë të Stambollit janë vendosur tabela të përhershme paralajmëruese për cunami, duke u bërë thirrje njerëzve të lëvizin në pjesët më të larta të qytetit, larg brigjeve të Bosforit.

Shenjat e para u vendosën në Büyükçekmece, një lagje në anën evropiane të qytetit që është "shtëpia" e një bregdeti të gjatë ku ka zona me popullsi të dendur të ndara nga deti vetëm nga plazhet dhe një shëtitore e gjatë në zonën më të madhe metropolitane të Stambollit.

Por në të njëjtën kohë, tabela të tilla janë vendosur edhe në pjesët më qendrore të Stambollit, si në Fanari edhe jashtë Patriarkanës Ekumenike në lagjen historike.

Në këtë kontekst, Efthymios Lekkas , profesor i Gjeologjisë së Aplikuar të Tektonikës Dinamike dhe Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore, paralajmëroi edhe një herë për një tërmet të madh në Stamboll, i cili vuri në dukje se sizmologë nga e gjithë bota kanë bërë vlerësime të ngjashme.

pinakda-fanari-5

“Faji i Anadollit të Veriut që fillon nga Kaspiku dhe përfundon në Egje me një gjatësi prej 1300 kilometrash, ka vetëm një pjesë që nuk është thyer dhe nuk ka shkaktuar ndonjë tërmet të madh dhe ai është ai që ndodhet në zonën nënujore në jug të Stamboll. Tërmeti pritet të jetë i fortë deri në 7.5 Rihter".

Në të njëjtën kohë, ai sqaroi se nuk bëhet fjalë për një thyerje të re , por për një strukturë të madhe tektonike që është një degë e thyerjes së Anadollit të Veriut. Një degë e dytë është ajo e Nikomedias që kalon nga Bursa dhe divergjohet në dy degë, 50 kilometra më në jug.

“Vlerësimet nuk janë vetëm nga sizmologët turq, por korrespondojnë me vlerësimet e grupeve nga e gjithë bota. Ndaj, aktualisht është e ditur se ne presim një tërmet të madh në Stamboll. Vetë presidenti Erdogan po bën fushatë në bazë të tërmetit dhe thotë se kandidati i tij është më i aftë të përballojë një fatkeqësi të mundshme të tërmetit në Stamboll. Pra, ju e kuptoni që në Stamboll, për shkak se është një qytet me 20 milionë banorë, ka një ekspozim shumë të madh të popullsisë”.

poli-1

Ai dha alarmin për Stambollin duke thënë se:

“Mendoj se ekspozimi për shkak të grumbullimit dhe dendësisë së popullsisë është shumë i madh. Një e treta e shtëpive në Stamboll janë ndërtime të vjetra para çdo rregullimi për tërmetet. Një e treta janë ndërtimet moderne me rregullore antisizmike”.

cunami-5544

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit