Burri padit lotarinë, fitimi i çekut prej 340 milionë dollarësh ishte një gabim

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 26.02.2024, 23:20

John Cheeks, një banor i Uashingtonit, DC, e gjeti veten të përfshirë në një betejë ligjore me organizatorët e Powerball, kur ai besoi se kishte siguruar llotarinë me një çmim i parë prej 340 milionë dollarësh. Shpresat e tij u rritën nga përafrimi i papritur i biletës së tij me ato të publikuara gabimisht në faqen e internetit të Lotarisë DC më 7 janar 2023. Megjithatë, ngazëllimi i fitores së tij të supozuar u kthye shpejt në zhgënjim dhe mosbesim kur përpjekjet e tij për të kërkuar çmimin u ndeshën me refuzimi.

Në përgjigje të kësaj kthese zhgënjyese të ngjarjeve, Cheeks ndërmori një veprim vendimtar, duke ngritur një padi kundër organizatorëve të Powerball. Thelbi i argumentit të tij ligjor qëndronte në argumentin se numrat e shfaqur në uebsajtin e lotarisë ishin publikuar në mënyrë të pasaktë dhe vazhduan të pakorrigjuara për një periudhë tre-ditore marramendëse. Ky gabim i perceptuar në mbikëqyrje dhe llogaridhënie nga ana e zyrtarëve të lotarisë formoi bazën e pretendimit të Cheeks-it për neglizhencë.

Me aksione aq të larta sa vetë çmimi i parë, Cheeks po kërkon kthimin e dëmit prej 340 milionë dollarësh. Padia e tij nënvizon jo vetëm implikimet financiare të gabimit të pretenduar, por edhe implikimet më të gjera për integritetin dhe transparencën e operacioneve të lotarisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit