BERZH: Shqipëria 70 vjet mbrapa Bashkimit Europian

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 26.02.2024, 21:52

Raporti i ri studimor i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, i publikuar nga presidentja e BERZH-it, Odile Renaud Basso, sjell një vështrim të thellë mbi sfidat dhe perspektivat e Shqipërisë dhe vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor për të arritur standardin e jetesës së vendeve të Bashkimit Europian. Sipas këtij raporti, për të mbyllur hendekun e standardeve të jetesës me Bashkimin Europian, rajoni mund të ketë nevojë për një periudhë deri në 70 vjet, nëse jo edhe më shumë.

Për të përshpejtuar këtë proces, presidentja e BERZH-it sugjeron tre drejtime kryesore për Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Së pari, është e rëndësishme që vendet e rajonit të përshpejtojnë tranzicionin e tyre të gjelbër. Investimet në energjinë e rinovueshme dhe në rrjetet e energjisë elektrike, si dhe përmirësimi i efikasitetit të energjisë, do të ndihmojnë në forcimin e qëndrueshmërisë së rajonit ndaj sfidave të mundshme në tregun e energjisë.

Së dyti, është thelbësore që standardet e qeverisjes publike të përmirësohen. Reforma në ndërmarrjet shtetërore, lufta kundër korrupsionit dhe përdorimi i teknologjisë digjitale janë disa nga hapat kyçe në këtë drejtim.

Së treti, një hap i rëndësishëm është që rajoni të hapet më shumë ndaj tregtisë dhe investimeve. Integrimi në zinxhirët e vlerës globale do të ndihmojë në përmirësimin e konkurrencës dhe inovacionit në rajon. Këto masa, në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe me mbështetjen e partnerëve ndërkombëtarë, mund të jenë hapat e nevojshëm për të arritur standardin e jetesës së vendeve të Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit