“E prishë institucionin e familjes”- BIK shprehet kundër fertilizimit të asistuar dhe martesave të gjinisë së njëjtë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 28.02.2024, 12:50

Naim Tërnava, kryetar i Bashkësisë Islame të Kosovës, është shprehur kundër projekt-kodit civil që lejon martesat e gjinisë së njëjtë, si dhe projektligjit për shëndetin riprodhues. Saktësisht, për fertilizimin e asistuar.

Tërnava këto deklarata thuhet se i ka bërë përgjatë një takimi me kryetaren e Komisionit Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, Duda Baljen.

“Gjatë këtij takimi u diskutua për bashkëpunimin e institucionit të Bashkësisë Islame të Kosovës me Komisionin Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, ku ndër të tjera edhe një herë u potencua shqetësimi i Myftiut Tërnava dhe i institucionit të Bashkësisë Islame të Kosovës, rreth ecurisë së miratimit të disa projektligjeve, e në veçanti miratimi i projektligjit për fertilizimin e asistuar, i cili kontribuon direkt në prishjen e institucionit të familjes”, thuhet në njoftimin e BIK’ut.

“Myftiu nuk la pa përmendur edhe takimin e përbashkët që kanë pasur edhe me prijësit e institucioneve të tjera fetare në vend, me të cilët edhe ka nënshkruar deklaratën e përbashkët për kundërshtimin e projektligjit që lejon martesat e së njëjtës gjini”, përfundon njoftimi.

Balje ka kundërshtuar projektligjin për shëndetin riprodhues dhe projektkodin civil sa herë që është dalë në votim në Kuvendin e Kosovës.

Ndaj saj është kërkuar shkarkimi prej pozitës së kryetares në Komisionin e të Drejtave të Njeriut.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit