Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq i shkon në takim Shaip Kamberit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.02.2024, 11:16

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, sot do të fillojë konsultimet për kandidatin për kryeministër dhe janë planifikuar takime me përfaqësuesit e listave zgjedhore, ku fillimisht do ta nisë me me partinë e deputetit të vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë – Shaip Kamberi.

Në ora 08:30 do të mbahen konsultime me listën zgjedhore “Beteja politike e shqiptarëve vazhdon” – me Shaip Kamberin si bartës i listës dhe më pas në ora 09:45 me listën e Partisë Ruse – Sllobodan Nikoliq.

Konsultimet do të zhvillohen në godinën e Sekretariatit të Përgjithshëm të Presidentit.

Vuçiq, i ftuar në emisionin “Takovska 10” në RTS, tha se do t’i bëjë konsultimet e nevojshme me të gjithë ata që duan të bisedojnë.

“Nga e hëna do të filloj konsultimet në përputhje me Kushtetutën dhe Ligjin për Presidentin e Republikës së Serbisë, kështu që besoj se gjatë javës së ardhshme do të bisedoj me ata që duan të respektojnë Kushtetutën dhe ligjin e këtij vendi. , sepse sigurisht do të ketë nga ata që do t’ju japin, shkruani pesë njoftime dhe dhjetë deklarata se pse nuk do të vijnë në bisedime, unë do të bëj konsultimet e nevojshme me të gjithë ata që duan të flasin dhe pas kësaj do të jem gati. për të caktuar një përfaqësues”, tha Vuçiq.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit