Dy shqiptarët u kapën brenda shtëpisë së barit në Angli: Kishim borxhe!

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 21.02.2024, 23:29

Në një ngjarje të fundit në Sheffield, Britani e Madhe, dy shtetas shqiptarë janë arrestuar në lidhje me trafikimin e lëndëve narkotike. 25-vjeçari Damiano Behari dhe 27-vjeçari Eneo Guri u zbuluan nga policia të jetonin brenda një fabrike në Darnall. Sipas prokurorit Stephanie Hollis, dy të arrestuarit ishin shprehur se kishin qëlluar të kërkonin azil në Mbretërinë e Bashkuar, por më pas u kapën duke marrë pjesë në trafikim droge.

Në vendngjarje, ata kishin tentuar të iknin para se të arrestoheshin nga oficerët e policisë. Gjatë arrestimit, të dy të pandehurit u gjetën me 475 funte në total dhe tre telefona celularë. Brenda fabrikës, policia zbuloi një plantacion me rreth 600 bimë narkotike, të cilat u vlerësuan midis 252,000 dhe 350,000 £.

Avokati i Beharit ka thënë se klienti i tij kishte larguar nga Shqipëria për shkak të borxheve të familjes për trajtim mjekësor, ndërsa avokati i Guri tha se klienti i tij ishte arritur në Britani nga Shqipëria me anije, për të arritur në vend dhe për të mbledhur borxhe. Çështja pritet të vazhdojë përpara gjykatës së Sheffield, duke lënë në pritje vendimin e drejtësisë për të dy të pandehurit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit