Ribashkohen burri më i gjatë dhe gruaja më e shkurtër në botë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 20.02.2024, 22:43

Pavarësisht nga kontrasti i fortë në lartësitë e tyre, burri më i gjatë në botë, Sulltan Kosen, me përmasa 8 këmbë e 3 inç (251 cm) dhe gruaja më e shkurtër, Jyoti Amge, pak më shumë se 2 këmbë e gjatë (62.8 cm), gjetën gjuhën e përbashkët gjatë ribashkimit të tyre në Kaliforni.

Dyshja ishin takuar më parë në Kajro në vitin 2018, ku ata vizituan Piramidat e Gizës. Kosen, me origjinë nga Turqia, fitoi zyrtarisht titullin e njeriut më të gjatë të gjallë në botë në vitin 2009, duke kaluar Bao Xishun me më shumë se 10 cm.

Për më tepër, Kosen mban rekordin për duart më të mëdha në një person të gjallë, me një masë prej 11.22 inç (28.5 cm) nga kyçi i dorës deri në majë të gishtit të mesëm. Rritja e tij jonormale mund t'i atribuohet një gjendjeje mjekësore të quajtur gjigantizëm hipofizë, që rrjedh nga një tumor që u zhvillua kur ai ishte dhjetë vjeç. Kosen, 41 vjeç, kërkon rroba të bëra posaçërisht dhe fle në një shtrat tre metra të gjatë.

Nga ana tjetër, aktorja indiane Amge, 30 vjeçe, është më e shkurtër se dy vjeçarja mesatare dhe peshonte 5 kg në moshën 18 vjeçare. lartësi të caktuar.

Në moshën 15-vjeçare, Amge iu dha titulli rekord i adoleshentes më të shkurtër femër, të cilin e mbajti derisa u bë femra më e shkurtër në botë tre vjet më vonë. Me 1.4 milionë ndjekës në Instagram, Amge e arriti aspiratën e saj për t'u bërë aktorja më e shkurtër në botë pasi u shfaq në serialin televiziv amerikan American Horror Story.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit