BIA serbe ia bllokon llogarinë bankare, reagon Rada Trajkoviq

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.02.2024, 13:11

BIA serbe ia ka bllokuar llogarinë bankare politikanes serbe të Kosovës, Rada Trajkoviq, kryetare e Lëvizjes Evropiane të Serbëve të Kosovës.

Lidhur me këtë Trajkoviq ka reaguar nëpërmjet një postimi në rrjetin social X.

Trajkoviq tha se ardhurat i janë bllokuar nga ekzekutori dhe sipas ankesës së punonjësit të BIA-s, i cili është nga Kosova.

“Të ardhurat e mia janë bllokuar nga ekzekutori Darko Çolareviq pas një padie të ngritur nga një zyrtar i BIA-s nga Kosova, Bojan Dimiq, e i cili nuk më është dorëzuar kurrë dhe është vendosur në favor të Dimiqit pa dijeninë time për rastin. Kështu punon sot Serbia”, ka thënë Trajkoviq.

“Zyrtari i BIA-s nga Kosova, Bojan Dimiq, tashmë më ka ngarkuar 5630 euro në këtë bazë (jo)ligjore, dhe ekzekutori i tij Çolareviq tani kërkon 716 euro shtesë për menaxhimin e suksesshëm të procesit. Me fjalë të tjera, unë po e paguaj atë për të kryer ‘drejtësi’ të çuditshme kundër meje”, ka përfunduar Trajkoviq.

Bojan Dimiq, i dekoruar nga preisdenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, kishte ngritur padi ndaj Rada Trajkoviqit, politikanes serbe nga Kosova, me ç’rast asaj i është ndalur pensioni nga shteti i Serbisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit