Infermierët e QKUK’së nga 26 shkurti në grevë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.02.2024, 14:12

Nga data 26 shkurt infermierët e QKUK-së do të fillojnë grevën. Kështu njofton Enlirat Duraku nga Oda e Infermierëve të Kosovës.

Duraku ka njoftuar greva do filloj nga ora 12:00 deri në realizim të kerkesave si në vijim:

1. Drejtoria e Infernierisë në QKUK,

2. Pagesa e shtesave të tregut dhe shtesave për nënpunes shëndetësor në sistemin publik shëndetësor, respektivisht përfshirjen e komuniteteve tona në Ligjin e Pagave,

3. Pagesën e punës gjatë vikendeve,

4. Pagesën e punës gjatë festave,

5. Pagesën e rrezikshmerisë,

6. Pagesën e orëve shtesë,

”Jane te mireseardhur te gjithe ata ata kolege qe kane guxim dhe qe ndajne te njejtin mendim me ne si infermier dhe shoqatat sindikale brenda QKUK-se te cilat realish kane guximin te na bashkangjiten ne greve, ndersa nuk pres qe OIK t’a mbeshtete greven fizikisht, mirepo vetem permes nje postimi ne rrjetin social i cili nuk ka asnje peshe sinjifikante apo edhe ndikim”, thuhet në reagimin e odës.

Duraku tutje ka njoftuar se “Padyshim qe do kujdesemi qe sherbimet jetike sipas legjislacionit ne fuqi dhe Ligjit per Grevat te jene funkcionale, duke respektuar te gjitha kornizat ligjore”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit