Vdekja e shqiptarit në maunen në Angli mund të ishte parandaluar, kërkesa e tij për ndihmë u shpërfill

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.02.2024, 16:14

Familja e Leonard Farrukut po kërkon një hetim të pavarur për vdekjen e tij në anijen Bibby Stockholm, Angli.

Azilkërkuesi shqiptar, u gjet i vdekur në një maune, ankoruar në Portland, Dorset, më 12 dhjetor të vitit të kaluar, pas një vetëvrasjeje të dyshuar.

Avokatët e familjes i kanë shkruar ministrit të drejtësisë, Alex Chalk, duke kërkuar që Avokati i Popullit i Burgjeve dhe i Provës (PPO) të hetojë vdekjen. Kërkesa i është kaluar Ministrisë së Brendshme.

Deri më tani dihet shumë pak për rrethanat që çuan në vdekjen e Farrukut, por një punonjës i ka thënë Guardian-it se ai vazhdimisht ka ngritur shqetësime te punonjësit e Home Office për shëndetin mendor të shqiptarit përpara se ai të vendosej në maune, por kërkesa e tij shpërfill.

Ka kaq shumë pjesë të rëndësishme të historisë së tij që duhen treguar pasi jam i bindur se kjo do të ndodhë përsëri nëse nuk u bëhet presion atyre që kanë për detyrë të kujdesen për të mbështetur këta njerëz dhe që vazhdimisht po dështojnë të përmbushin detyrën e tyre.”

Punonjësi i ndihmës pohoi se Farruku ishte i tmerruar se mos e çonin në maune dhe refuzoi të shkonte atje, por ishte "mashtruar" duke hipur në makinë për të shkuar atje pasi punonjesit e Home Office i thanë se do ta çonin në një hotel në Swindon.

“Kur erdhi një makinë për ta marrë për ta çuar në maune, ai u bë histerik dhe nuk pranoi të shkonte. Ai pranoi të hipte në makinë kur iu tha se në vend të kësaj do ta çonin në hotelin Swindon. Ai u mashtrua.”

Punonjësi tha se burrat që shkuan në maune me Farrukun raportuan se ai sillej në mënyrë të çuditshme pasi ishte në bord dhe tha se ai kalonte orë të tëra në mënyrë pasive duke qëndruar në plazh në Weymouth dhe duke parë detin.

"Kjo ishte sjellje jo karakteristike për Farukun. Ai kërkoi ndihmë në maune, por nuk mori mbështetjen që i duhej. Besoj se ishte mauneja që e shtyu Farrukun drej vetëvrasjes.”

Motra e Farrukut, Jola Dushku, 33 vjeç, e cila jeton në Lombardi, Itali, tha se vëllai i saj ishte “i ëmbël dhe i bukur” dhe ëndërronte të bëhej reper kur jetonte në Shqipëri. Ajo tha se familja ishte ende në gjendje shoku për vdekjen e tij.

Ajo tha se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk e kishte njoftuar zyrtarisht atë apo motrën e saj më të madhe, Marsida, 35 vjeç, për vdekjen e Farrukut dhe se kushërinjtë në Mbretërinë e Bashkuar ishin informuar në vend të kësaj dhe kishin transmetuar lajmin.

Ne nuk kemi pasur mbështetje dhe askush nuk ka folur me ne. Është fyese. Kam një pyetje për Home Office. Pse u jepni shpresë emigrantëve dhe më pas i vrisni? Duke i vrarë ata po na vrisni edhe neve. Ajo që dua të di është e vërteta për atë që i ndodhi Leonardit.”

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit