Solidarizohen me Gazën! Tregtarët e hashashit të Marokut bojkotojnë trafikantët izraelitë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 18.02.2024, 00:03

Tregtarët marokenë të hashashit po ndërpresin lidhjet me kontrabandistët izraelitë të drogës në mes të luftës së vazhdueshme në Gaza, sipas një raporti në mediat izraelite. "Tregtarët e hashashit në Marok nuk janë të gatshëm të na shesin më shumë hashash as drejtpërdrejt, as nëpërmjet ndërmjetësve," i tha Mako, një portal izraelit lajmesh, një shkelës droge nga Sharon. "Ata vendosën që për shkak të luftës të na bojkotojnë. Që nga lufta kemi humbur shumë para," tha ai.

Bojkoti ka pasoja të rëndësishme financiare, me organizatat kriminale që kanë humbur tashmë "dhjetëra miliona sikla", Mako. Një shekel i ri izraelit është i barabartë me 0,28 dollarë. Hashashi maroken vlerësohet shumë. Rrëshira e marihuanës "është e dashur nga entuziastët e kanabisit në mbarë botën", tha Muzeu i Kanabisit në Amsterdam.

Tregtia fitimprurëse e hashashit të Marokut përqendrohet në rajonin e maleve Rif në veri të Marokut. Është një sektor i rëndësishëm bujqësor në vendin e Afrikës Veriore, që mbulon qindra milje katrorë të kultivimit. Më shumë se 80,000 familje sigurojnë jetesën nga rritja dhe përpunimi i rrëshirës së errët ngjitëse që është një nënprodukt i bimës së kanabisit.

Maroku është prodhuesi më i madh në botë i hashashit, duke kontribuar me 19% të totalit global. Ndërsa shumica e hashashit maroken është i destinuar për tregjet evropiane, ka gjithashtu kërkesë në Izrael për shkak të cilësisë dhe fuqisë së jashtëzakonshme të produktit, duke arritur çmime deri në 300,000 NIS (84,000 dollarë) për kilogram, tha Mako.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit