Çfarë do ndodhë me Tiktok-un në Shqipëri? Rama në zyrat e kompanisë

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 16.02.2024, 17:47

Pas disa ngjarjeve të rënda, Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë, ka reaguar për përdorimin e Tik-Tok-ut në Shqipëri. Ai është takuar sot me Zv.drejtorin e Përgjithshëm të kompanisë TikTok dhe ka bërë propagandën e radhës.

Rama e ka kuptuar shumë me vonesë që përdorimi pa rregulla i Tik-Tok po sjell shumë probleme në shoqërinë shqiptare.

Me këtë takim, ai është shfaqur se është i shqetësuar për gjuhën e urrjetjes dhe shantazhin që bëhet në këtë platformë, por ende nuk kemi parë masa konkrete.

Rama shkruan:

Në zyrat e Tik Tok me zv. Drejtorin e Përgjithshëm të kompanisë Theo Bertram, ku diskutuam me mirëkuptim të plotë për ngjarjet e fundit në Shqipëri dhe nevojën për të rritur vigjilencën kundër dhunës, shantazheve e gjuhës së urrejtjes online, si edhe u njohëm me masat që po merren nga kompania për të rritur nivelin e moderimit të mesazheve në gjuhën shqipe. Ishte kënaqësi informimi mbi nivelin e lartë të vetëdijes së kolosit social Tik Tok, për rreziqet që i kanosen rrjeteve sociale dhe të investimeve të kompanisë në përballimin dhe shmangien e tyre

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit