Nxënësit në shkollat e vendit nuk kanë kompjutera për lëndën e TIK-ut

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 15.02.2024, 20:52

Mungesa e infrastrukturës dhe aftësive dixhitale në shkolla është një prej sfidave kryesore në Shqipëri. Në vitin 2021, vetëm 24% e të rriturve shqiptarë kishin të paktën këto aftësi, sipas të dhënave të fundit nga UNESCO. Disponueshmëria e kompjuterëve në shkolla për nxënësit 15-vjeçarë ishte vetëm 0.2 për nxënës në vitin 2020, ndër normat më të ulëta në Europë, vëren UNESCO.

Edhe pse kurrikula e re bazohet në kompetenca dixhitale, shkollat shqiptare nuk sigurojnë pasjisjet e duhura për të mësuar lëndën e teknologjisë dhe informacionit. Mungesa më e theksuar paraqitet në zonat ruale.

Projektet për digjitalizimin e shkollave dhe pajisjen e nxënësve me tabletë kanë dështuar, duke shkaktuar rënie në aftësitë e 15-vjeçarëve në testin Pisa 2022.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit