Abdush Demiri si anëtar i ri i KSHZ-së kaloi në Komision

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.02.2024, 15:14

Me 10 vota “pro”, asnjë “kundër” dhe 1 “abstenim”, anëtarët e Komisionit Parlamentar të Zgjedhjeve dhe Emërimeve kanë mbështetur sot Abdush Demirin, i mbështetur nga koalicioni opozitar shqiptar, Lidhja Evropiane për Ndryshim, për të qenë anëtar i ri i Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve.

Propozimi për anëtar të ri të KSHZ-së duhet të votohet në seancë plenare. Për zgjedhjen e Demirit si anëtarë i ri duhet të votojnë të paktën 80 deputetë, pra një shumicë prej dy të tretash të votave.

Në “garë” për anëtar të KSHZ-së ishte edhe kandidati Zulfi Adili i propozuar nga Partia Demokratike Evropiane e Arianit Hoxhës, i cili dje u tërhoq për shkak të emërimit të tij si drejtor i Agjencisë për Investime të Huaja.

Pas emërimit të Krenar Llogës si ministër i Drejtësisë, një vend në KSHZ ka mbetur bosh.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit