OBRM-PDUKM me kallëzim penal kundër Oliver Spasovskit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.02.2024, 14:39

OBRM-PDUKM sot ka paraqitur kallëzim penal kundër personit Oliver Spasovski, i cili si ish-ministër i Punëve të Brendshme është personalisht dhe drejtpërdrejt përgjegjës për kaosin me dokumentet personale, theksoi deputeti Igor Janushev nga radhët e OBRM-PDUKM-së.

Ai ka treguar kallëzimin penal, i cili është depozituar në Prokurorinë Publike.

“Oliver Spasovski, i cili, siç thashë, në cilësinë e ministrit të Punëve të Brendshme, për një periudhë rreth 2 vjet e gjysmë, ka lëshuar dokumente personale të cilat i ka ditur dhe ka qenë i vetëdijshëm se vlefshmëria e tyre nuk do të zgjasë aq sa ka qenë afati në ato dokumente, por ato do të pushonin së vlefshmi më 12.02.2024.

Përkatësisht, gjatë kësaj periudhe nga 12 shkurt 2019 deri në mesin e vitit 2021, ai me vetëdije dhe direkt duke menaxhuar me Ministrinë e Punëve të Brendshme, e cila në fakt i nxjerr këto dokumente, ka dëmtuar dhjetëra mijëra qytetarë. Dhe ai dëm është dëm material dhe jo material”, tha ai.

Ky kallëzim penal bazohet në shkeljen e neneve 353 paragrafi 1 dhe 353-c paragrafi 5 të Kodit Penal.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit