Skadojnë dokumentet me emrin “Maqedoni”

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 13.02.2024, 23:47

Në Maqedoninë e Veriut, ndryshimi i emrit të shtetit ka sjellë një sërë ndryshimesh në jetën e përditshme të qytetarëve. Që nga data 13 shkurt 2024, dokumentet personale me emrin e vjetër "Republika e Maqedonisë" nuk pranohen më për dalje dhe hyrje në këtë shtet. Në vend të tyre, qytetarët duhet të pajisen me dokumente të reja me emrin e ri "Maqedonia e Veriut".

Ky proces i zëvendësimit të dokumenteve personale, si pasaportat, letërnjoftimet, patentat e shoferëve dhe lejet e qarkullimit, është bërë obligim për banorët e Maqedonisë së Veriut, në përputhje me Marrëveshjen e Prespës të nënshkruar më 17 qershor 2018 mes Shkupit dhe Athinës.

Megjithatë, edhe pas skadimit të afatit të dokumenteve të vjetra, rreth 650 mijë nga 1.8 milionë qytetarë ende nuk kanë zëvendësuar dokumentet e tyre personale. Kjo ka sjellë sfida të caktuara për autoritetet doganore dhe policore, duke parë se disa qytetarë kanë kaluar kufirin me dokumente të vjetra edhe pas afatit të caktuar. Ministri i Jashtëm i Greqisë ka rikujtuar se automjetet nga Maqedonia e Veriut duhet të kenë shënimin NMK ose NM për të hyrë në territorin grek.

jo bën që zëvendësimi i dokumenteve të vjetra me emrin e ri të shtetit të mbetet një prioritet për autoritetet maqedonase për të siguruar qarkullimin e lirë dhe të paqëndrueshëm të qytetarëve në nivel ndërkombëtar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit