Dokumentet me ermin e ri “Maqedonia e Veriut”, rrezikohet importimi i mallrave

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.02.2024, 17:55

Oda Ekonomike e RMV-së ngrit alarmin. Shteti rrezikon të mbetet pa mallin e importuar nga jashtë nëse nuk janë ndërruar të gjitha dokumentet e udhëtimit, patentat e shoferëve, lejet e qarkullimit të automjeteve dhe si ngjitëset NMK për targat e automjeteve.

Probleme do të kenë edhe kompanitë vendore që eksportojnë mallra jashtë shtetit dhe nuk i kanë të rregulluara dokumentet, thonë krerët e odës, sipas të cilëve që nesër do të ndjehen pasojat nga ngecja e transportit të mallrave edhe vetëm brenda shtetit.

“Ajo që na shqetëson është se një numër i madh i kompanive kanë problem në shpërndarjen lokale të mallrave dhe nuk do të mund të funksionojë zinxhiri i furnizimit, nuk është problemi vetëm për dalje jashtë shtetit. Sot do të dorëzojmë shkresë te Kryeministri, te Ministria e Brendshme, në Kuvend ku ka iniciativë për ndryshimin e disa ligjeve që vetëm brenda shtetit të vlejnë patentat e shoferëve aq sa kanë afat, por nuk do të mund të vozisin jashtë shtetit për eksport dhe import të mallrave dhe shërbimeve”, tha Antonio Peshev, Drejtor i Odës Ekonomike.

Përfaqësuesit e bizneseve kërkojnë që të hapen sportele të posaçme për shoferët dhe personat juridik që merren me transportin e mallrave dhe shërbimeve nëpër çdo njësi të MPB-së nëpër qytetet e mëdha.

Madje ata shprehen të gatshëm t’i paguajnë të gjitha shpenzimet plotësuese vetëm që të bëhen zgjidhje urgjente, pasi ekonomia e vendit varet nga mallrat e jashtme dhe do mund të ketë mungesë.

“Unë do të kërkoj nga shërbimet tona të vërtetojnë përgjegjësitë përse kanë dal problemet sot. Përse nuk është njoftuar Oda ekonomike sepse në raportet me kompanitë, janë këto të fundit që do të pësojnë dëm”, theksoi Branko Azeski, Kryetar i Odës Ekonomike.

Nga Oda Ekonomike thonë se qindra ankesa kanë marrë vetëm këtë të hënë, një ditë para hyrjes në fuqi të përdorimit të të gjitha dokumenteve me emrin e ri të shtetit.

Ata kërkojnë një linjë të shpejtë sikurse është bërë në rastet e vaksinimit kundër kovidit në kohën e Pandemisë, kur duheshin certifikatat e imunizimit për udhëtime jashtë shtetit.

Paralizimi i aktiviteteve ekonomike shkaku i dokumentacioneve, sipas tyre mund të shkaktojë dëme miliona euro si për kompanitë private dhe për ekonominë e vendit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit