Probleme me pagesa, Infermierët organizojnë protestë, rënditin gjashtë kërkesa

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.02.2024, 09:35

Infermierët e QKUK-së kanë thirrur protestë për ditën e enjte në ora 12:00.

Ata kanë njoftuar se do të protestojnë para objektit të drejtorisë së SHSKUK-së, me disa kërkesa, si pagesat e punës në vikende, gjatë festave, pagesat e rrezikshmërisë, të orëve shtesë, e të tjera.

Po ashtu, infermierët kanë thënë se përmes kësaj proteste kërkojnë trajtim të barabartë.

Thirrja për protestë është bërë nga ish-nënkryetari i Sindikatës së punëtorëve shëndetësorë të QKUK-së, Enlirat Duraku.

Njoftimi i tij i plotë:

Kolege te nderuar te QKUK-se,

Ftoheni qe me date 15/02/2024, duke filluar nga ora 12:00, e Enjete, para objektit te Drejtorise se SHSKUK-se / Adminsitrates se QKUK te protestojme me kerkesat legjitime si ne vijim ;

1. Drejtoria e Infermierise ne QKUK, 2. Pagesa e shtesave te tregut dhe shtesave per nenpunes shendetesor ne sistemin publik shendetesor, respektivisht perfshirjen e komuniteteve tona ne Ligjin e Pagave, 3. Pagesen e punes gjate vikendeve, 4. Pagesen e punes gjate festave, 5. Pagesen e rrezikshmerise, 6. Pagesen e oreve shtese

Mos te harrojme qe komunitetet tona jane perjashtuar nga Ligji i Pagave, respektovisht shtesat e tregut dhe nepunesve shendetesor ne sistemin publik, ku komunitetet tjera kane perfituar 1100€ shtesa per periudhen 6 mujore, ndersa infermieret, mamite dhe profesionistet tjere shendetesor 0€,

Mos te harrojme qe me gjithe respektin nje mjek per nje te Shtune ( 24h ) paguhet 288€, afersisht sa gjysma e pages mujore te nje infermieri, ndersa infermieri 22 deri 24€.

Andaj, ne mungese reagimi institucional, bazuar ne te drejten e garantuar me Kushtetuten e Republikes se Kosoves, neni 43 “ Liria e Tubimit “, ftoheni qe te merrni pjese ne kete proteste per te kerkuar trajtim te barabarte, te drejtat e juaja dhe dinjitetin si komuniteti me i madhe ne sistemin publik shendetesor.

Duke qene se kjo e drejte eshte e garantuar me Kushtetute, padyshim qe asnje nga ne nuk duhet te kemi frike t’i kerkojme te drejtat tona, andaj ju pres qe me date 15/02/2024, nga ora 12:00, para Drejtorise se SHSKUK-se bashkarisht t’i kerkojme keto te drejta.

Deri atehere shperndajeni ( share ) kete thirrje me te gjithe koleget, sepse ndryshe nuk do kemi arsyeje te ankohemi per padrejtesite qe po na behen sistematikisht.

P.S. Shoqatat sindikale breda QKUK-se te cilat ndajne te njejtin shqetesim me ne jane te mireseardhura te na bashkangjiten.

Enlirat K. Duraku

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit