Nesër skadon vlefshmëria e pasaportave

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.02.2024, 18:27

Mijëra qytetarë të Maqedonisë së Veriut rrezikojnë të mos jenë në gjendje të largohen nga vendi ose të kthehen në shtëpi pas 12 shkurtit.

Qytetarët u vunë në radhë në stacionet policore këtë fundjavë në përpjekje për të marrë pasaportat e tyre të reja.

Të hënën skadon vlefshmëria e të vjetrave që nuk thonë fjalën “Veri”.

Ndërsa letërnjoftimet e vjetra do të mbeten të vlefshme në shtëpi, vonesa në lëshimin e pasaportave kërcënon të ndikojë në lëvizjet e qytetarëve, duke kufizuar udhëtimin e tyre dhe duke penguar ata që janë jashtë pas 12 shkurtit të kthehen në shtëpi.

“Fizikisht është e pamundur të lëshohen të gjitha dokumentet brenda afatit. Vetë shtypja dhe dhënia e pasaportave përbën problemin më të madh dhe mund të zvogëlohet vetëm me organizim dhe menaxhim më të mirë”, tha ministri i brendshëm teknik i sapoemëruar, Pançe Toshkovski.

Me ritmin aktual të lëshimit të rreth 50 mijë pasaportave në muaj, ai vlerësoi se do të duhej edhe një vit i plotë pas përfundimit të këtij procesi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit