Kosova mbetet me 17 mjekë më pak vetëm në ditët e para të vitit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.02.2024, 16:53

17 mjekë kërkuan dokumentin e pastërtisë etiko-profesionale brenda këtij viti, dokument ky që u duhet si dëshmi për punësim në vendet perëndimore.

Sipas Odës së Mjekëve të Kosovës, çdo vit rreth 170 mjekë largohen nga vendi. Kjo ikje sipas njohësve të shëndetësisë, në të ardhmen rrezikon të sjellë mungesë të shërbimeve shëndetësore.

Edhe pse studimet në fushën e mjekësisë i filloi në Kosovë, Lon Karrica, tash e 30 vjet, ushtron profesionin e mjekut në Gjermani.

Ai thotë se janë sërë arsyesh që e shtynë atë dhe shumë kolegë të tij, që të marrin këtë vendim.

“Është mjerim për Kosovën që deri më tash nuk ka sigurime shëndetësore ku mjekët dhe pacientët do të ishin trajtu si në klinikën shtetërore poashtu edhe private, për këtë arsye mjekët vijnë këtu për jetë më të mirë, unë njoh shumë njerëz që në Kosovë ndoshta lekë kanë marrë më shumë mirëpo pa sigurime shëndetësore për shkak të ardhmërisë së familjes kanë ardhë këtu për një karrierë të bujshme për shkak se aparatura mjekësore ka mjaft dhe përvojë mundet me bo sa të don”.

Sipas Odës së Mjekëve të Kosovës edhe në këtë fillim ka pasur kërkesa për certifikatën etiko-profesionale, dokument ky që kërkohet si dëshmi për punësim në vendet perëndimore.

“Nga Janari i vitit 2024 e deri më sot, janë lëshuar 17 Çertifikata mbi të kaluarën Etike dhe Profesionale (dokument ky që shërben për punësim jashtë vendit), ndërsa në vitin 2023 janë lëshuar gjithsej 167 Çertifikata mbi të kaluarën Etike dhe Profesionale”, thuhet në përgjigjen e Odës së Mjekëve.

Ikja e personelit shëndetësor, mund të dëmtojë ndjeshëm funksionimin e sistemit shëndetësor, thotë për rtv21 njohësi i fushës, Fitim Havolli.

“Realisht kjo dukuri është jashtëzakonisht e keqe për vendin dhe shoqërinë në përgjithësi, sidomos për institucionet shëndetësore të cilat në një periudhë jo të largët vërtetë do të kenë jashtëzakonisht mungesa të mëdha të profesionistëve shëndetësor duke marrë parasysh këto mundësi që ata i kanë tash në shtetet e BE-së dhe në vendin tonë nuk është bërë mjaftueshëm edhe përkundër kërkesave të vazhdueshme që kanë qenë nga organizata të ndryshme për ruajtjen e këtij komuniteti”, tha ai

Një problem në vete është edhe numri i madh i mjekëve të paangazhuar në profesion. Sipas të dhënave të Odës së Mjekëve, në Kosovë janë mbi 500 mjekë të pa punë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit