Fali një burrë të akuzuar për abuzim fëmijësh, dorëhiqet presidentja e Hungarisë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.02.2024, 11:01

Presidentja e Hungarisë ka dhënë dorëheqjen pas një vendimi për faljen e një burri të dënuar për abuzim seksual me fëmijë.

Javën e kaluar u zbulua se presidentja Katalin Novak i kishte dhënë mëshirë një drejtori të një shtëpie shtetërore për fëmijë të akuzuar për abuzim seksual me fëmijët.

Protestat që kërkonin që ajo të jepte dorëheqjen ishin rritur në Hungari. Novak kërkoi falje dhe tha se bëri "gabim" në dhënien e faljes.

Judit Varga, ish-ministrja e drejtësisë që miratoi faljen, ka dhënë gjithashtu dorëheqjen nga roli i saj i ri që drejton fushatën e zgjedhjeve evropiane për partinë qeverisëse Fidesz të kryeministrit Viktor Orban.

Partitë e opozitës hungareze dhe protestuesit kishin kërkuar dorëheqjen presidentet, por vendimi i saj për ta bërë këtë ishte i papritur.

Novak është një figurë e njohur në Fidesz dhe një politikane e rrallë në një vend të dominuar nga meshkujt. Ajo është një aleate kryesore e Orban dhe më parë ka punuar si ministre. Në vitin 2022, ajo u bë gruaja e parë që mbajti rolin ceremonial të presidentit hungarez.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit