Ministri grek informoi se pasaportat e Maqedonisë nuk janë më të vlefshme nga e hëna

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.02.2024, 16:04

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Jorgos Gerapetritis, i njoftoi me shkrim kolegët e tij ministra dhe organizata të tjera ndërkombëtare për detyrimin për dokumentet e udhëtimit të Maqedonisë nga 12 shkurti – raporton “pressing.gr” .

Në letër thuhet se më 12 shkurt përfundon periudha teknike kalimtare pesëvjeçare e Marrëveshjes së Prespës për ndryshimin e dokumenteve të udhëtimit me emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut.

Kjo do të thotë se të gjitha dokumentet dhe materialet zyrtare të Maqedonisë së Veriut për përdorim ndërkombëtar duhet të kenë vetëm terminologjinë nga neni 1(3) i marrëveshjes së Prespës.

Gerapetritis u bën thirrje ministrive të informojnë shërbimet kompetente, organizatat, federatat etj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit