Kushëriri i Rexh Byberit s’do t’ia dijë për ligjin, rinis punimet në guroren e Fierzës pavarësisht pezullimit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10.02.2024, 14:48

Një denoncim për kompaninë “Byberi shpk”, me pronar Avni Byberin, kushëri i kryebashkiakut të Tropojës, Rexh Byberi, ka mbërritur së fundmi në redaksinë tonë.

Qytetarët e Fierzës thonë se kjo kompani ka rinisur punën në guroren në luginën e Fierzës edhe pse pas protesatave dhe reagimeve të shumta, Ministria e Turizmit dhe Mjedisit i pezulloi përkohësisht lejen për shfrytëzimin e gurores pasi kompania po ushtronte aktivitetin pa e hequr zonën e shfrytëzimit nga fondi pyjor. Pra, po ushtronte aktivitet në mënyrë të paligjshme.

Por pavarësisht këtij pezullimi dhe seancës gjyqësore që do zhvillohet në ditët në vijim, kompania “Byberi shpk” ka rinisur punimet pa asnjë leje ndërtimi dhe krejtësisht në kundërshtim me ligjin.

Qytetarët thonë se problemi i tyre nuk ka lidhje me procedurat, por me ndotjen dhe largimin e turistëve nga lugina e Fierzëz, që një nga atraksionet turistike të zonës.

Denoncimi i qytetarit:

pershendetje JOQ, po ju shkruj ne lidhje me nje problematik per tcilen kam shkruat dhe me heret, Avni Byberi djali i xhaxhit te Rexh Byberit kryetarit te bashkis Tropoj ka vazhduar perseri punimet te gurorja ne Fierz, punimet i kishte nderprer para pak muajsh kur banoret u ngriten ne protest dhe zotria u gjobit dhe punimet ne ate koh ju prishen nga IMT, me daten 22 shkurt zotria ka gjygj ne lidhje me kte fabrike por sot ka filluar perseri punimet pa asnje leje ndertimi dhe komplet ne kundershtim me ligjin. Kemi me shum se nje vit qe perballem me kte problem shpresoj qe te marrim nje zgjidhje nga shteti se kta nuk po “kpusin dardhat dhe molle” pas shpine por para hunde.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit