Italiani i dëshpëruar që inskenoi vdekjen në Shqipëri rrezikon 8 vite burg

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 09.02.2024, 20:31

Në një rast të rrallë të sfidave financiare dhe depresionit, historia e italianit Davide Pecorelli ka shkaktuar një vëmendje të madhe mediatike. Prokuroria e Pukës ka kërkuar 8 vite burg për Pecorelli-n, pasi ai në janar të vitit 2021 inskenoi vdekjen e tij në Shqipëri.

Kjo kërkesë e autoriteteve shqiptare për burg ka shkaktuar shumë debate në mediain italiane, të cilat e konsiderojnë të ashpër kërkesën për sipërmarrësin, megjithëse ai kishte zgjedhur gjykimin e shkurtuar. Pecorelli akuzohet për vepra të tilla si mashtrimi, dhunimi i varreve, veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës, shkatërrim i pronës me zjarr dhe kalim të jashtëligjshëm të kufirit.

Në një raport të fundit të gazetës "Il Messaggero", është bërë e ditur se Prokuroria e Pukës ka kërkuar ekstradimin e Pecorelli-t, i cili është pranuar nga Zyra e Përgjithshme e Prokurorisë në Perugia, Itali. Megjithatë, vendimi përfundimtar për ekstradimin do të merret më 28 maj në Gjykatën e Apelit.

Historia e Pecorelli-t ka marrë një drejtim të papritur kur ai u vu në pranga në vitin 2022 pasi kishte inskenuar vdekjen e tij. Ai rrëfen se gjithçka nisi si pasojë e problemeve me paratë, duke falimentuar biznesin e tij si pasojë e pandemisë Covid-19. Në një ndërmjetësim të pazakontë, ai më pas zgjodhi të inskenonte vdekjen e tij në Shqipëri në një aksident rrugor për të shpëtuar nga dëshpërimi dhe dështimi i biznesit.

Megjithatë, tentativa e tij për të ndërmarrë një jetë të re në Shqipëri rezultoi në një rresht veprash të paligjshme dhe aventura surreale. Në kontrollin e fundit, ai u ndalua në bordin e një gomoneje duke tentuar të ikte nga Shqipëria, duke sjellë akuzat për kalim të jashtëligjshëm të kufirit.

Ndërsa historia e tij vazhdon të zhvillohet, pritet që në fund të muajit të mbahet një seancë gjyqësore ku do të shprehë mbrojtjen e tij. Megjithë ankthin dhe shqetësimin për të ardhmen, Pecorelli është në pritje të vendimit përfundimtar të gjykatës së Italisë për ekstradimin dhe dënimin e tij.

Për momentin, historia e Davide Pecorelli-t vazhdon të jetë një nga ato raste të pazakonshme që bëjnë tituj në mediat italiane dhe të shkaktojnë reflektim mbi sfidat dhe rreziqet e biznesit dhe jetës në përgjithësi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit