Italiani i dëshpëruar që inskenoi vdekjen në Shqipëri rrezikon 8 vite burg

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 09.02.2024, 20:31

Në një rast të rrallë të sfidave financiare dhe depresionit, historia e italianit Davide Pecorelli ka shkaktuar një vëmendje të madhe mediatike. Prokuroria e Pukës ka kërkuar 8 vite burg për Pecorelli-n, pasi ai në janar të vitit 2021 inskenoi vdekjen e tij në Shqipëri.

Kjo kërkesë e autoriteteve shqiptare për burg ka shkaktuar shumë debate në mediain italiane, të cilat e konsiderojnë të ashpër kërkesën për sipërmarrësin, megjithëse ai kishte zgjedhur gjykimin e shkurtuar. Pecorelli akuzohet për vepra të tilla si mashtrimi, dhunimi i varreve, veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës, shkatërrim i pronës me zjarr dhe kalim të jashtëligjshëm të kufirit.

Në një raport të fundit të gazetës "Il Messaggero", është bërë e ditur se Prokuroria e Pukës ka kërkuar ekstradimin e Pecorelli-t, i cili është pranuar nga Zyra e Përgjithshme e Prokurorisë në Perugia, Itali. Megjithatë, vendimi përfundimtar për ekstradimin do të merret më 28 maj në Gjykatën e Apelit.

Historia e Pecorelli-t ka marrë një drejtim të papritur kur ai u vu në pranga në vitin 2022 pasi kishte inskenuar vdekjen e tij. Ai rrëfen se gjithçka nisi si pasojë e problemeve me paratë, duke falimentuar biznesin e tij si pasojë e pandemisë Covid-19. Në një ndërmjetësim të pazakontë, ai më pas zgjodhi të inskenonte vdekjen e tij në Shqipëri në një aksident rrugor për të shpëtuar nga dëshpërimi dhe dështimi i biznesit.

Megjithatë, tentativa e tij për të ndërmarrë një jetë të re në Shqipëri rezultoi në një rresht veprash të paligjshme dhe aventura surreale. Në kontrollin e fundit, ai u ndalua në bordin e një gomoneje duke tentuar të ikte nga Shqipëria, duke sjellë akuzat për kalim të jashtëligjshëm të kufirit.

Ndërsa historia e tij vazhdon të zhvillohet, pritet që në fund të muajit të mbahet një seancë gjyqësore ku do të shprehë mbrojtjen e tij. Megjithë ankthin dhe shqetësimin për të ardhmen, Pecorelli është në pritje të vendimit përfundimtar të gjykatës së Italisë për ekstradimin dhe dënimin e tij.

Për momentin, historia e Davide Pecorelli-t vazhdon të jetë një nga ato raste të pazakonshme që bëjnë tituj në mediat italiane dhe të shkaktojnë reflektim mbi sfidat dhe rreziqet e biznesit dhe jetës në përgjithësi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit