50% e sipërfaqes së çdo plazhi në Greqi do të jetë pa shezlongë privatë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 08.02.2024, 21:53

Duke filluar nga pranvera e vitit 2024, Greqia do të zbatojë një sistem të ri për të rregulluar plazhet me peizazh dhe për të siguruar aksesin e publikut në këto zona të bregdetit.

Ligji i ri, i prezantuar nga Ministria e Ekonomisë Kombëtare dhe Financave të Greqisë, ka për qëllim të vendosë rregulla të reja për përdorimin dhe administrimin e plazheve publike bregdetare. Sipas këtyre rregullave, të paktën 50% e zonës së plazhit duhet të mbetet e hapur për publikun, pa pasur shezlongë privatë. Kjo synon të sigurojë që qytetarët të kenë akses të lirë në këto zona natyrore të bukura dhe të përdorin plazhet pa kufizime.

Për më tepër, ligji vendos kufizime për koncesionet e plazhit. Koncesionarët, të cilët marrin të drejtën për të përdorur një pjesë të plazhit për biznes, nuk mund të marrin më shumë se 50 për qind të sipërfaqes totale të plazhit në qira. Përveç kësaj, çadrat dhe shezlongët e koncesionarëve mund të mbulojnë vetëm një përqindje të caktuar të sipërfaqes së miratuar, që ndryshon varësisht nga zona dhe përbën maksimumin e 60 për qind në disa zona dhe 30 për qind në zonat e shënuara me “Natura 2000”.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm i ligjit është detyrimi për koncesionarët për të kryer detyra të caktuara, siç është pastrimi i rregullt i plazhit dhe ofrimi i infrastrukturës sanitare për vizitorët. Po ashtu, ata duhet të heqin pajisjet e tyre në fund të sezonit veror për të siguruar që zona mbetet e pastër dhe e hapur për publikun.

E tillë praktikë duhet të aplikohet edhe në Shqipëri pasi gjatë sezonit veror të gjesh një plazh publik në Shqipëri është luks. Kjo pasi pothuajse i gjithë bregdeti është zaptuar nga biznese që sa vijnë e shtojnë shezlongët privatë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit