Vrasja e trefishtë në Gllogjan, dëshmitarja: Një person ka gjuajtur me armë drejt autobusit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.02.2024, 18:55

E dëmtuara A.B., gjatë seancës së enjte në Gjykatën Themelore të Pejës, ka rrëfyer momentin tragjik të natës ku ishte sulmuar autobusi në Gllogjan, me ç’rast kishin mbetur të vdekur tre persona.

Për këtë rast, Kastriot, Kreshnik dhe Halil Mehmetaj po akuzohen se më 26 nëntor 2021, të shtyrë nga hakmarrja e paskurpullt, privojnë nga jeta tre persona, dy prej tyre fëmijë.

E dëmtuara B., tha se në natën kritike një person ka gjuajtur me A-47 në mes të rrugës drejt autobusit, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Ajo tha se në periudhën e shkollës së mesme kishte udhëtuar për në Gjakovë me autobusin “Erblini” dhe se shofer i atij autobusi kishte qenë tani i ndjeri G.Gj.

Para gjykatës, ajo tha se nuk ishte në dijeni se tani i ndjeri Gj., të ketë pasur ndonjë konflikt apo të ketë kërcënuar dikë apo të jetë kërcënuar nga dikush. Sipas saj, shoferi kishte pasur sjellje normale dhe të mira me të gjithë.

“Shoferi është munduar ta largojë nga rruga, ai person ka qenë i dehur dhe nuk është largu, derisa shoferi është afruar në drejtim të tij pasi që e ka pa se ai nuk po largohet, shoferi e ka ndal autobusin dhe ai person është kthye dhe ka gjujt në drejtim të autobusit, pasi që ka gjujt në drejtim të autobusit është ndal dhe ka kalu te dritarja e shoferit dhe ka gjujt edhe aty dhe pastaj ai person është larguar”, tha dëshmitarja A.B.

Ajo tha se kishte qenë e ulur pas viktimës G., në karrigen e dytë, duke shtuar se ka pasur pamje përpara, mirëpo nuk ka mundur të sheh më shumë pasi që ka qenë edhe flaka e armës.

Dëshmitarja atë person tha se e ka parë kur janë afruar shumë afër tij prej 1 metër, raporton Betimi për Drejtësi.

Sipas saj, ai kishte pasur të veshur çizme dhe xhaketë të gjatë me ngjyrë të zezë dhe në kokë kishte pasur kapele të zezë dhe se nuk ka vërejtur armë tek ai person.

“Si është ndal autobusi ai menjëherë ka fillu me gjujt dhe kur u kthy nuk e kam parë. Ai ka gjuajtur në drejtim të autobusit dhe të shoferit. Arma ka qenë kallash dhe i kafët”, tha dëshmitarja B.

Atë lloj arme tha se e kishte parë vetëm nëpër filma, e të shtënat e tij tha se kishin qenë rafal.

Sipas përshkrimit të saj, personi që e kishte parë kishte qenë me një gjatësi normale as i dobët dhe as i trashë, por që fytyrën e tij nuk ka mundur ta vërejë pasi që e kishte pasur të mbuluar me kapele.

Pas dëshmisë së dëshmitares B, kishte për t’u dëgjuar edhe një dëshmitare tjetër, por mbrojtësja e të akuzuarit Kastriot Mehmetaj, avokatja Kosovare Kelemendi, kërkoi mbylljen e seancës për shkaqe të mbrojtjes së jetës personale dhe private të të akuzuarve.

Më pas, trupi gjykues pas konsultimit e aprovoi propozimin e mbrojtëses Kelmendi që seanca të mbyllet konform nenit 296 dhe 289, par.3. pika 3.2, të KPRK-së.

Sipas aktakuzës së ngritur më 5 maj 2023 nga Prokuroria Themelore në Pejë, të pandehurit Halil, Kastriot dhe Kreshnik Mehmetaj, ngarkohen se më 26 nëntor 2021, në fshatin Gllogjan, Komuna e Deçanit, saktësisht në rrugën “Ismajl Haradinaj”, të shtyrë nga hakmarrja e paskrupullt, në marrëveshje e bashkëveprim me njëri-tjetrin, privojnë nga jeta tre persona, dy prej tyre të cilët ishin fëmijë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit