Patos: Makinat parkohen në trotuar dhe nxënësit e shkollës ecin në rrugë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.02.2024, 12:44

'Investimet' që kryejnë kryebashkiakët nuk mund të quhen kurrsesi të tilla kur hallet dhe problemet shtohen edhe më tepër për banorët.

Pak kohë më parë, bashkia e Patosit ka shtruar me asfalt rrugën pranë shkollës 9-vjeçare 'Muhamet Shehu'. Por banorët e zonës thonë se kjo rrugë që u shtrua për të mirën e tyre dhe fëmijëve të tyre, që shkojnë çdo ditë në shkollë, tani po iu sjell vetëm probleme.

Ata thonë se në trotuarin e rrugës tani parkohen vetëm makina dhe vetë fëmijët janë të detyruar të ecin në rrugën e makinave. Banorët thonë se jeta e fëmijëve të tyre është në rrezik pasi tani që rruga është e shtruar, ajo është shndërruar në një pistë garash për makinat dhe motorët.

Ata kërkojnë ndërhyrjen e menjëhershme të bashkisë dhe instancave përkatëse pasi fëmijët janë në rrezik çdo ditë.

Denoncimi i qytetares:

Pershendetje JOQ. Dua te ndaj me ju nje shqetesim timin por dhe te shume banoreve te qytetitqe e hasim cdo dit ne kete rruge te cilen bashkia e beri per tr kaluar femijet dhe makinat. Sepse kjo eshte pran shkolles ku femijet tan mesojn. Ky trotuar eshte bere per te kaluar femijet te cilet jan femij te shkolles 9vjecare Muhamet Shehu qyteti Patos. Ku eshte policia bashkiake a instancat perkatese. A eshte normale qe te parkojn makinat ne trotuar dhe fmijet te ecin ne rruge. Tani dhe qe u shtruan eshte bere si pist gare si per makinat dhe motorrat. Iu lutem e beni publike sepse femijet tan jan te rrezikuar. Te kaloj nje her fugoni policis bashkiake ketej jo te bej xhiro kot gjith diten. Anonim iu lutem se jemi prinder te femijeve. Po ua nis me vidio problemin

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit