Hetuesi serb që inspekton Policinë e Kosovës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.02.2024, 08:42

Për herë të parë, hetuesi i Inspektoratit Policor të Kosovës nga komuniteti serb, ka folur për punën e tij në zyrën rajonale në veri. Ai thotë se bashkëpunimi me qytetarët dhe Policinë e Kosovës është korrekt ndërsa shtoi se që nga vitit 2014, nuk ka pasur asnjë problem. Ndërsa zëdhënësi i IPK-së, Arbër Beka, tha se ideja e hapjes së kësaj zyre në veri, është për të reaguar sa më shpejt në rastet të cilat lidhen me pjesën veriore të vendit.

Tash e dhjetë vite pranon telefonata të tilla.

Zoran Ristiq nga komunitetit serb, kryen funksionin e hetuesit në Inspektoratin Policor të Kosovës, që nga viti 2014.

Këtu në zyrën rajonale të Mitrovicës së veriut, Ristiq punon nga e hëna në të premten.

Ai merret me ankesa të qytetarëve në rast se zyrtarët policor të Kosovës bëjnë shkelje të rregullores së brendshme të Policisë.

Në një paraqitje të parë para medieve, hetuesi serb në IPK, thotë se ka bashkëpunim të ngushtë me qytetarët e katër komunave veriore.

“Puna ime në këtë zyrë është që të kemi një bashkëpunim më të afërt me qytetarët, ashtu që më së lehti të mund të ankohen si qytetarë, nëse duan të bëjnë këtë. Për këtë arsye kemi hapur këtë zyrë që të jemi më afër qytetarëve në një mënyrë më adekuate, që të jemi sa më afër, dhe sa më lehtë, të mund të japin ankesa në IPK. Angazhohemi që kjo zyrë të jetë e hapur në periudhën e caktuar. Pra, ne jemi të angazhuar nga e hëna në të premte”, ka thënë Zoran Ristiç, hetues i IPK-së në veri.

Ai thotë që kanë një bashkëpunim të ngushtë me Policinë e Kosovës.

“Qëkur punoj në IPK, nuk kemi asnjë problem as me qytetarët, as me Policinë e Kosovës. Pra, bashkëpunimi është në një nivel të mirë. Nuk kemi problem as me Policinë, as me ndonjë grup tjetër a çfarëdo. Është një bashkëpunim i mirë mes policisë dhe hetuesve, pra gjithmonë, kur na duhet ndonjë detyrë shtesë ne e kërkojmë nga Policia dhe ata gjithmonë e ofrojnë. Pra, bashkëpunimi ndërmjet Policisë dhe hetuesve të IPK-së është shumë i mirë”, u shpreh Ristiç.

Zëdhënësi i IPK-së, Arbër Beka, theksoi se ka qenë e domosdoshme hapja e kësaj zyre në Mitrovicë të veriut.

Sipas Bekës, intervenimi më i shpejt në raste të dyshimta ku mund të jenë të përfshirë edhe zyrtarët policorë, është edhe objektivi i IPK-së.

“Ne kemi një bashkëpunim të mirë të gjithë hetuesit të cilët janë të angazhuar në kuadër të funksionimit të zyrës rajonale këtu në veri. Ideja ka qenë që të shkurtohet koha e reagimit në rast se kemi ndonjë thirrje prej qytetarëve që do të reagojnë ose dalin në vend të ngjarjes si dhe natyrisht, pjesa e natyrës preventive që nënkupton parandalim i rasteve të mundshme potenciale ku zyrtarët policor mund të jenë të përfshirë si të dyshuar”, ka deklaruar zëdhënësi i Inspektoratit Policor të Kosovës, Arbër Beka.

Shtrirjen e IPK-së, në pjesën veriore të vendit, e sheh si të domosdoshme njohësi i sigurisë, Arben Dashevci.

“Kur shtrihet veprimtaria e IPK-së edhe në këtë pjesë matanë lumit Ibër, do të jetë pasqyrë e qartë e punës së Policisë së Kosovës. Sepse IPK u përgjigjët çdo ankese të pjesëtarëve, ose qytetarëve të Republikës së Kosovës pa marrë parasysh, racën apo nacionaliteti, me këtë mbështetet në kodin penal të republikës së Kosovës dhe kodin e procedurës penale”, ka thënë njohësi i qështjeve të sigurisë, Arbër Dashevci.

Përveç punës në terren, kjo zyrë rajonale e Inspektoratit Policor të Kosovës, pranon edhe takime me qytetarët të cilët shkojnë për të deponuar ankesat e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit