Ndjekësit në Youtube paguanin nga 200€, shqiptari rrihte dhe abuzonte njerëzit me aftësi të kufizuara

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.02.2024, 08:51

Detaje të reja janë zbuluar pas arrestimit të youtuberit shqiptar Florian Zani që akuzohet për abuzim me personat me aftësi të kufizuara.

Dy personat me aftësi të kufizuara që u gjetën në shtëpinë e tij kanë deklaruar se shqiptari i rrihte keq, i pështynte dhe madje kishte raste kur disa nga mijëra ndjekësit e tij, të cilët ai i quante ushtria e tij, paguanin deri në 200 euro për ta parë atë të godiste personat me aftësi të kufizuara.

Njëri prej tyre tha:

“Më rrahu keq, më pështyu, më goditi me grushta në të gjithë trupin".

Sipas tij shqiptari “ka përfituar nga shumë njerëz.

"Më e keqja është se ai merrte vajza 15 deri në 17 vjeç, u hidhte alkool dhe i merrte me forcë dhe i çonte në dhomën tjetër. Ka goditur shumë njerëz. Të tjerët paguanin deri në 200 euro për të na goditur. Ai merrte paratë e mëdha dhe ne merrnim thërrimet. Na ka shumë borxhe, i urrente njerëzit".

Youtuberi shqiptar konsiderohet si “pionieri” i videove që përshkruajnë abuzimin e personave me aftësi të kufizuara dhe numërojnë miliona shikime. Shqiptari është një 35-vjeçar që ka arritur ta kthejë abuzimin e njerëzve në një “biznes fitimprurës”. Nëpërmjet rrjeteve sociale, dhe kryesisht youtube dhe tiktok, shqiptari transmetonte imazhe ku herë pas here regjistrohej abuzimi me personat me aftësi të kufizuara dhe grumbullonte mijëra euro nga ndjekësit e tyre “besnikë” që nuk “ngopeshin” duke parë njerëzit. duke u abuzuar me transmetimin e drejtpërdrejtë.

35-vjeçari ka mijëra ndjekës që i quan “Ushtria”, ndërsa në të kaluarën një nënë kishte bërë denoncim për rrahjen e fëmijës së saj .

Procesi… fitimprurës që ai ndoqi gjatë transmetimeve të tyre ishte si më poshtë:

Shikuesit vendosnin sfida të ndryshme duke paguar çmimin përkatës dhe 35-vjeçari detyronte personat që përballeshin me probleme të ndryshme t'i kryenin këto sfida. Më konkretisht, shqiptari me emrin “Shefi” akuzohet se gjatë periudhës kohore nga fillimi i janarit të kaluar deri dje më 6 shkurt, si dhe në periudha të tjera kohore, ka vazhduar të kryejë sjellje abuzive që përfshinin fyerje , lëndime trupore, akte seksuale, në barrë të personave me aftësi të kufizuara për shkak të prapambetjes mendore dhe transmetimin e tyre në kohë reale në rrjetet sociale, duke i detyruar ata të kryejnë sfida të ndryshme që u vendosen nga shikuesit kundrejt një tarife përkatëse, me synimin për të përfituar një përfitim financiar për veten e tij.

Më konkretisht, në orët e para të së martës, 35-vjeçari ka kryer në një transmetim live në platformën e rrjeteve sociale TikTok , veprime të ngjashme me ato të përshkruara më sipër. Pas kësaj, mesditën e së martës, efektivë të Njësisë për Dhunën Raciste të NënDrejtorisë së Sigurimit të Shtetit kanë shkuar në banesën e tij, ku u krye kontrolli gjatë të cilit u sekuestruan shtatë hard disk dhe katër pajisje celulare.

Ndaj tij është ngritur një dosje për “trafikim me qenie njerëzore”, “lëndim trupor ndaj personave të dobët” dhe “kanosje”, me rrethanë rënduese , “Krim me karakteristika raciste” për shkak të aftësisë së kufizuar”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit