Pjesë e 4 bandave që trafikonin drogë e kokainë: 65 shqiptarë të arrestuar, mes tyre edhe vajza

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.02.2024, 15:39

Një megaoperacion kundër trafikut të drogës është finalizuar mëngjesin e sotëm nga policia italiane, shqiptare, spanjolle, holandeze dhe gjermane, në Itali dhe vende të tjera të Bashkimit Evropian, me ndihmën e Eurojust-it, Europol dhe Interpol.

Drejtoria e Antimafias së Firenzes ka lëshuar 83 urdhë arreste dhe 65 prej tyre janë shqiptarë në Itali dhe Shqipëri. Shqiptarët dhe anëtarët e tjerë të bandës ishin të përfshirë, në nivele të ndryshme, në aktivitete të trafikut të drogës ( kokainë, heroinë, MDMA, hashash dhe marihuanë), në Itali dhe shtete të tjera të Bashkimit Evropian, si dhe në Shqipëri. Hetimi kishte të bënte edhe me zinxhirin e furnizimit me pakicë të të njëjtave substanca në rrethin e Firences

Hetimi, i kryer nga viti 2019 deri në vitin 2021, bëri të mundur zbulimin e një trafiku të gjerë droge ( kokainë, heroinë, MDMA, hashash dhe marihuanë ) të futur në Itali nga Shqipëria ( përmes bregdetit pulian ) ose nga Holanda, dhe më pas shitej pjesërisht në provincën e Firences, pjesërisht e devijuar në “vende” të tjera në Itali apo në Gjermani. U identifikuan katër struktura të ndryshme kriminale, të cilat bashkëpunonin me njëra-tjetrën për këtë qëllim, të përbëra nga shtetas italianë dhe shqiptarë, njëra me qendër në Holandë, tjetra në Shqipëri dhe dy të tjerat në Toskana.

Lidhur me këtë operacion, së Shqipëri janë sekuestruar: 32 subjekte tregtare, 45 automjete, 4 motomjete, mbi 200 llogari bankare, 19 pasuri te paluajtshme.

65 shqiptarët e arrestuar janë:

 1. Kledjon Muçollari 2. Ervis Vangjeli 3. Eljon Laçi 4. Kristian Ibrahimaj 5. Alban Mahilaj 6. Klaudia Sulejmani 7. Besmir Selamaj 8. Gabriela Avduli 9. Francesko Doda 10. Latin Ymeraj 11. Erando Mara 12. Antonio Hoxha 13. Elsit Vera 14. Dritan Begaj 15. Mark Lisi 16. Ergys Leka 17. Fatmir Gjeci 18. Astrit Dedaj 19. Syrja Kapaj 20. Mark Malocaj 21. Alket Muca 22. Xhulio Kastrati 23. Elvis Kuçi 24. Klisman Çepele 25. Eiton Kullolli 26. Pajtim Kullolli 27. Ergi Tomorri 28. Manuel Mone 29. Alban Ramadani 30. Gjon Ndreu 31. Simon Myftari 32. Blerim Myftari 33. Lorenco Malaj 34. Barjam Malaj 35. Ani Kuçi 36. Spiro Petro 37. Emiljano Balla 38. Hektor Turku 39. Armand Meco 40. Fael Xhelili 41. Renato Qevani 42. Emirjan Hoxha 43. Fabjan Drini 44. Daniel Elezi 45. Ferdi Ndrejaj 46. Gjergj Ndrejaj 47. Amarildo Alla 48. Emiljano Alla 49. Eneo Abedini 50. Qamil Abedini 51. Endri Çoku 52. Ervin Myftarja (Viku) 53. Indrit Kolgjokaj 54. Eraldo Kolgjokaj 55. Marcello Gjaci 56. Riniol Tasi 57. Prelë Kolnikaj 58. Arbri Xherahu 59. Lazer Pervataj 60. Vahit Luca 61. Amarildo Mustafai 62. Rudina Macoraj 63. Kristjana Kolnikaj 64. Elis Meco 65. Endri Sercan

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit