Lirija tregon vuajtjet si dado në Zvicër: Jam rrahur, punoja 24 orë për 300 franga në muaj

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 31.01.2024, 00:28

Në një botë ku shpresat për një të ardhme më të mirë shpesh vihen në balancë nga premtimet e rreme dhe kushtet e paligjshme të punës, historia e Lirijes na bën të reflektojmë thellë mbi rreziqet e trafikimit të qenieve njerëzore dhe sfidat që ballafaqohen shumë vajza shqiptare në kërkimin e një jete më të mirë në Evropë.

Një hulumtim i gjatë dhe i thellë ka nxjerrë në pah historinë e trishtë të Lirijes, një vajze shqiptare e cila u përfshi në rrjetin e trafikimit të qenieve njerëzore në Zvicër. Fillimisht, historia e saj u zbulua nga një artikull në një gazetë rajonale të Zvicrës, ku një 19-vjeçare nga Shqipëria paditi ish-punëdhënësit e saj për kushtet e punës të kërcënuara dhe për trafikimin e qenieve njerëzore. Çifti u gjet fajtor për akuzat e kërcënimit dhe trafikimit njerëzor.

Pas një hulumtimi të gjatë, u zbulua se Lirija ishte rekrutuar nëpërmjet rrjeteve sociale dhe ishte një nga shumë gra që u përfshi në rrjetin e trafikimit të qenieve njerëzore në Zvicër. Ajo ishte prej një qyteti të vogël në Shqipëri dhe kishte pasur shpresën për një jetë më të mirë në Evropë. Megjithatë, ajo u përfshi në një rrugë të errët plot kërcënime dhe abuzime.

Gjatë kohës së qëndrimit të saj në Zvicër si dado, Lirija u përball me kushte të vështira pune dhe kërcënime nga punëdhënësit e saj. Në fund, ajo u detyrua të kthehej në Shqipëri, duke lënë pas një përvojë të dhimbshme dhe një shpërblim të padëshiruar.

E reja ka pranuar një pagë prej 300 frangash në muaj, teksa situata skandaloze përshkallëzohet edhe në dhunë.

Historia e Lirijes përfaqëson rrezikun e trafikimit të qenieve njerëzore dhe sfidat që ballafaqohen shumë vajza shqiptare në kërkimin e një jete më të mirë në Evropë. Kjo ngjarje thellon nevojën për masa më të fuqishme për të luftuar trafikimin e qenieve njerëzore dhe për të siguruar mbrojtjen e viktimave të kësaj krime të organizuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit