Izraelitët e veshur si mjekë bastisin spitalin në Bregun Perëndimor dhe vrasin 3 pacientë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30.01.2024, 15:29

Forcat izraelite dërguan sot komando të maskuar si mjekë dhe me rroba civile në një spital në Jenin, në Bregun Perëndimor të pushtuar, për të ekzekutuar tre burra që ata thanë se ishin "terroristë" dhe se njëri prej tyre ishte i lidhur me Hamasin.

Një gazetar i AFP pa trupat e tre burrave, të cilët u vajtuan nga të afërmit e tyre, brenda spitalit Avicena në Jenin, një bastion i organizatave të armatosura palestineze. Një barelë, mbi të cilën ishte një jastëk i përgjakur me një vrimë plumbi, nuk linte asnjë dyshim për natyrën e operacionit. Më tej, një dyshek mbante gjithashtu gjurmë gjaku, si dhe dyshemeja dhe muret.

Në një deklaratë të përbashkët, ushtria izraelite, siguria e brendshme dhe policia thanë se ata së bashku "neutralizuan" Mohammad Jalamneh , një "terrorist të Hamasit ", si dhe " dy terroristë të tjerë ", Bassel dhe Ayman Gazawi. Hamasi konfirmoi se Jalamneh ishte një anëtar. Gjithashtu Xhihadi Islamik, një tjetër lëvizje islamike palestineze, njoftoi se vëllezërit Ghazawi ishin anëtarë.

Naji Nazal, drejtor mjekësor i spitalit tha:

“Një grup pjesëtarësh të forcave pushtuese me rroba civile kanë hyrë dhe kanë vrarë. Operacioni u krye në shërbimin e rehabilitimit të katit të tretë, ku Bassel Ghazawi ishte shtruar në spital që nga 25 tetori”, shtoi mjeku, duke pretenduar se burri “nuk mund të lëvizte më fare”.

Në pamjet e kamerave të sigurisë të publikuara nga Autoriteti Palestinez në mediat sociale, shiheshin dhjetera burra dhe gra që mbanin armë ushtarake dhe të maskuar si personel mjekësor ose me rroba civile duke hyrë në spital në orën 05:43 dhe imobilizuar të pranishmit nën kërcënimin e armëve.

Ministria e Punëve të Jashtme Palestineze denoncoi përmes Twitter-it vrasjet "të rënda" që përbëjnë "krime kundër njerëzimit" . Nga ana e saj, Ministria e Shëndetësisë palestineze theksoi në një deklaratë se institucionet spitalore mbrohen nga ligji ndërkombëtar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit