Ofroi vlerën më të lartë, Paqsor Buzi “kullufit” 1.1 miliardë të tjera

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 29.01.2024, 21:39

“Kuçedra” i tenderave dhe “Goxilla” i shpërdorimit takohen bashkë, vjedhin 1.1 miliardë të tjera. Bëhet fjalë për “kuçedrën” e tenderave Paqsor Buzi që nuk ka lënë milliarda pa “kullufitur” dhe “goxillën” e shpërdorimit të tenderave, Blendian Dalipi i OSSH.

Shpesh keni parë ankesat e qytetarëve në faqen tonë që sa herë ka kohë me shi, ikin dritat. E pra, në vend që të investojë për përmirësimin e shpërndarjes së energjisë elektrike në banesat e qytetarëve, Blendian Dalipi e ka mendjen si të vjedhë e të shpërdorojë fondet e buxhetit të shtetit.

Administratori i OSSH-së, ka organizuar tenderin abuziv të radhës që mban numrin e referencës REF-91214-12-15-2023 dhe objekt “Ndërtimi i 12 Kabinave të reja shtyllore dhe linjat përkatëse TM në Fiderin F4 të N/Stacionit 35/6 kV Ndroq si dhe linjave TU me kabëll ABC i 18 kabinave”.

Ky tender ka si fond limit shifrën prej 95,856,562 lekë të reja pa TVSH ose gati 1.1 miliardë lekë të vjetra përfshirë TVSH. Po ku qëndron vjedhja e radhës? Nëse shfletojme dokumentacionin e kësaj procedure vëmë re se kanë marrë pjesë në të vetëm 2 kompani.

Nga këto, ka fituar ajo me ofertën më të lartë, që “rastësisht” është kompania “G.P.G. COMPANY” e Paqsor Buzit. Pavarësisht se Paqsor Buzi ka ofruar rreth 63 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH më tepër se firma tjetër garuese, është shpallur fitues nga Blendian Dalipi.

Kështu, Buzi ka fituar me vlerën 92,911,277 lekë të reja pa TVSH ose gati 1.1 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Kjo vlerë ndërkohë është sa 97% e fondit limit, duke lënë të kuptohet qartë se sa i madh është abuzimi në këtë tender.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit