Mbretëria e Bashkuar do ndalojë shitjen e ‘vape’, krijojnë varësi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 29.01.2024, 15:56

Cigaret elektronike ose siç njihen ndryshe “vape” do të ndalohen në Mbretërinë e Bashkuar pasi qeveria po përpiqet të trajtojë numrin në rritje të të rinjve që i përdorin ato.

Kryeministri britanik, Rishi Sunak tha se duhanpirësit e rritur që përpiqen të lënë duhanin do të kenë ende akses në alternativa të tjera.

Për momentin në Mbretërinë e Bashkuar është e paligjshme t'i shesësh "vape" kujtdo nën moshën 18 vjeç, por pavarësisht kësaj, këto cigare shiten në ambalazhe më të vogla e shumëngjyrëshe, duke alarmuar qeverinë për përdorimin e tyre nga të rinjtë. Shifrat nga shoqata "Action on Smoking and Health" tregojnë se 7.6% e grupmoshës 11-17-vjeç përdorin "vape" rregullisht ose herë pas here, nga 4.1% që ishte në 2020.

Sunak tha se është e drejtë ndërmarrja e një "veprimi të fortë" për të eliminuar këto cigare tek fëmijët.

"Fëmijët nuk duhet të pinë 'vape', ne nuk duam që ata të krijojnë varësi, ne ende nuk i kuptojmë ndikimet e plota afatgjata shëndetësore".

Cigaret elektronike 'vape' në thelb janë më pak të dëmshme se pirja e duhanit, por rreziqet për përdorimin afatgjatë nuk dihen ende. Avulli që thithet mund të përmbajë ende sasi të vogla të kimikateve që gjenden në cigare, duke përfshirë nikotinën e cila krijon varësi, por që nuk shihet nga shërbimi shëndetësor si një nga përbërësit më problematikë të cigareve.

Autoritetet lokale mund të vendosin një gjobë maksimale prej 2,500 £ dhe qeveria njoftoi një paketë prej 30 milion £ për të mbështetur planin në tetor.

Mbretëria e Bashkuar i është bashkuar një grupi të vogël vendesh që planifikojnë të ndalojnë cigaret elektronike njëpërdorimshme. Australia, Franca, Gjermania dhe Zelanda e Re kanë njoftuar të gjitha plane të ngjashme, por vetëm Zelanda e Re i ka zbatuar deri më tani.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit