Bytyqi: Nuk do të anulojmë subvencionet e energjisë elektrik

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.01.2024, 20:20

Ndryshimet në faturat e energjisë elektrike po shkaktojnë debat dhe tensione në vend. Edhe pse ishte paralajmëruar se ndryshimet do të preknin vetëm pronarët e apartamenteve të vogla dhe shtëpive të pushimit, qytetarët në ndërtesa rezidenciale po reagojnë me shqetësime. Ata shprehen se paguajnë shumë për “qasjen në rrjet”, duke pasur një shtesë në faturat e tyre për elemente si ashensori, ndriçimi, bodrumi, ose pompa për ngrohje.

“Me ndryshimin e sistemit tarifor u fut edhe ky element përllogaritës, i cili tarifohet për të gjithë konsumatorët që kanë matës, pavarësisht nëse lidhjet përdoren apo jo. Një qasje e tillë shërben për një pjesëmarrje të drejtë në mbulimin e kostove të kryerjes së aktivitetit të shpërndarjes së energjisë elektrike, të cilat pjesërisht lidhen me ata që nuk konsumojnë energji elektrike” thuhet nga kompania e energjisë, EVN për Sitelin.

“Ekziston një vendim për subvencionimin e energjisë elektrike deri më 30 qershor të këtij viti dhe sigurisht qeveria e ardhshme që do të udhëhiqet nga Sindikata Socialdemokrate është e gatshme të marrë vendime në favor të qytetarëve dhe e njëjta vlen edhe për subvencionimin e energjisë elektrike. Nëse vjen një Qeveri tjetër, atëherë pyesni ata”- Fatmir Bytyqi, zëvendëskryeministër për Çështje Ekonomike

Subvencionet tani janë ulur nga 91 në 84%. Kjo vjen si pasojë e stabilizimit të çmimeve të aksioneve, si dhe uljes së kostove të EMV-së.

Autoritetet kanë kohë që mburren me subvencionet sikur po i jepnin nga xhepi i tyre, madje në faturat e rrymës vihej në pah një tabelë, por në të vërtetë këto janë para nga buxheti që paguajnë qytetarët dhe kompanitë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit