Në Alabama kryhet ekzekutimi i parë me gaz azoti, i dënuari buzëqesh

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.01.2024, 08:50

Të enjten, Alabama ekzekutoi vrasësin Kenneth Smith, duke e asfiksuar me gaz azot, përdorimi i parë i një metode të re të dënimit me vdekje që nga fillimi i injeksioneve vdekjeprurëse në SHBA katër dekada më parë.

Smith, i dënuar për një vrasje të vitit 1988, ishte një i burgosur i rrallë që i kishte mbijetuar tashmë një tentative ekzekutimi. Në nëntor 2022, zyrtarët e Alabamës e ndërprenë ekzekutimin e tij me injeksion vdekjeprurës pasi u përpoqën për orë të tëra për të futur një gjilpërë intravenoze në trupin e tij.

Shteti e ka quajtur protokollin e ri të vëzhguar nga afër "metodën më pa dhimbje dhe më humane të ekzekutimit të njohur nga njeriu". Ata parashikuan se Smith do të humbiste vetëdijen në më pak se një minutë dhe do të vdiste shpejt pas kësaj, megjithëse dëshmitarët të enjten thanë se u deshën disa minuta më shumë.

Në dhomën e ekzekutimit, Smith u ul në një karrige dhe në fytyrë i lidhën një maskë respiratore industriale. Një kuti me azot të pastër ishte ngjitur në maskë, e cila, pasi nisi të pêrhapej, e privoi atë nga oksigjeni.

Ekzekutimi filloi në orën 19:53. dhe Smith u deklarua i vdekur në orën 20:25.

Smith dukej se mbeti i vetëdijshëm për disa minuta pasi azoti u aktivizua, sipas pesë gazetarëve që u lejuan të shikonin ekzekutimin përmes xhamit si dëshmitarë të mediave. Ai filloi të tundte kokën dhe të përpëlitej për rreth dy minuta, buzëqeshi, tundi kokën drejt familjes së tij dhe tha “Ju dua”.

Ai mori një frymë thellë për disa minuta përpara se frymëmarrja e tij të ngadalësohej dhe të ndalej fare. P

Smith u vizitua nga anëtarët e familjes së tij, dy miq, këshilltari i tij shpirtëror dhe avokati i tij.

Alabama e ka shpallur asfiksimin si një alternativë më të thjeshtë për sistemet e burgjeve që luftojnë për të gjetur ose venat ose ilaçet e nevojshme për injeksione vdekjeprurëse. Grupet e të drejtave të njeriut, ekspertët e torturës të Kombeve të Bashkuara dhe avokatët e Smithit kishin kërkuar ta parandalonin atë, duke thënë se metoda ishte e rrezikshme, eksperimentale dhe mund të çonte në një vdekje të dhimbshme ose lëndim jo-vdekjeprurëse.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit