9 ditë pas martesës, i riu shqiptar u aksidentua për vdekje nga një i droguar

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.01.2024, 16:09

Shoferi që përplasi për vdekje 30-vjeçarin shqiptar Dorjo Duka në Pontebbana, Itali, ishte nën efektin e kokainës dhe alkoolit.

Mediat italiane raportojnë se 45-vjeçari nga Conegliano, ishte duke vozitur nën ndikimin e alkoolit dhe drogës kur të dielën, më 21 janar, kaloi në korsinë përballë tij dhe përplasi për vdekje shqiptarin dhe plagosi rëndë kushëririn e tij dhe pasagjerin me të cilin ai vetë udhëtonte.

45-vjeçari, i lindur në Conegliano, por banues në Codognè, drejtonte një mjet "Mercedes CLA 250" kur u përplas me mjetin "Fiat Grande Punto" të drejtuar nga shqiptari dhe pasagjer kushëriri i tij 25-vjeçar, i cili ndodhet në spital në gjendje intensive. Të mërkurën, atij iu desh t'i nënshtrohej një operacioni urgjent për shkak të komplikimeve shëndetësore.

Kanë qenë familjarët dhe nusja e Dukës, me të cilën ishte martuar 9 ditë më parë, ata që kanë kërkuar drejtësi dhe të vërtetën mbi shkakun e aksidentit.

Hetimet e autoriteteve italiane vijojnë për të rindërtuar dinamikën e saktë, shkaqet dhe të gjitha përgjegjësitë e aksidentit tragjik. Një konsulent teknik zyrtar do të ketë për detyrë të analizojë të dhënat nga kutia e zezë e Mercedesit për të vlerësuar me saktësi shpejtësinë e ruajtur në momentin e përplasjes, por edhe më shumë. Në bazë të rezultateve të analizave të gjakut të cilave iu nënshtrua, 45-vjeçari nga Treviso ka rezultuar në gjendje të dehur por edhe nën efektin e lëndëve narkotike, konkretisht kokainës, në momentin që ka ndodhur aksidenti.

Duka kishte shkuar në Itali për të festuar ditëlindjen e kushëririt 25-vjeçar. Familja e tij dhe komuniteti shqiptar po përgatitet t'i japë lamtumirën e fundit. Ditën e djeshme, 24 janar, trupi u nis nga Pordenone për në Bari pasi do të nisej me traget për në Shqipëri. Varrimi i të riut shqiptar do të bëhet të premten, më 26 janar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit